Hírek:

Az újonnan regisztrálók nézzék meg a spam mappában a megerősítő levelet!

Main Menu

DAXXCoin [DAXX] - Ethash - POW

Indította Uhura, július 09, 2017, 01:56:34 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználók és 1 Vendég van a témában

CryptoP

Idézetet írta: tom95ster Dátum július 09, 2017, 08:16:40 DÉLUTÁN
Köszönöm a felvilágosítást, holnap estig túrok DAXXot, aztán Ubiqot fogok... ennek is lehet utána nézni :)

Valóban nem rossz ötlet kiszedni pár 10ezer darabot, ki tudja, hogy 2 év múlva mennyit fog érni?!  ::)
CryptoP - Egy bányász csatorna (YouTube Chanel) /Kripto bányászat az elejétől a végéig/

bbarna

Idézetet írta: Simi Dátum július 09, 2017, 08:09:21 DÉLUTÁN
IdézA ZEC és az ETH talán nem így kezdte?Akinek nem létkérdés az azonnali pénz, bányásszon belőle és a SOIL-ból is.
Idézde mivel "bentről" ingyen áram mellett a laptopon is tudom túrni, így legalább az hozhat valamit.


Nem értitek, vagy nem tudom mivan:


Bányászol 31 mh/s -el DAXX-ot egy nap alatt kijön 120 coin aminek az értéke $1.2
VAGY
Bányászol 31 ms/s -el Ubiq-ot (ugyanúgy EThash és Cryptopian jegyzett coin) és kijön ~2 coin aminek az értéke $2.78 és átváltod 278 DAXX-ra.

Melyik a jobb? Ugyanúgy DAXX-od lesz, csak minimum dupla annyid / nap.


[size=0px]DAXX / EUR = 0.095[/size]
[size=0px][/size][size=0px]DAXX / USD = 0.1[/size][/size][size=0px][/size][size=0px][/size][size=0px]DAXX / BTC = 0.00003931
Ezt nem tudom mit takar, valami belső exchange?[/size][size=0px]
Idéz[/size][size=0px]


Ezt az idézés dolgot nagyon jó lenne megjavítani a fórumon. Egy szöveget nem tudok beszúrni úgy, h ne kelljen előtte külön egy szerkesztőbe kitennem, majd vissza.
Az idézet beszúrása gombra nyomva pedig gyakran [PERquote][KÚuote] tagot nyit, nem pedig [KÚuote][/size][PERquote] -t.[size=0px]
[/size][size=0px]
[/size]Áh, hagyjuk.
[size=0px]



Nézzük a tény számokat 14 órás bányászás után(2 db MSI 1050 sam rammal+1 db Giga 1050 Micronnal:
Kibányászva 190 Daxx, á: 0,000005 BTC = 0,00095x2400$=2,28 $/14 óra=3,9$/nap.
Csak a nicehash-s hozammal tudom összehasonlítani, mert ETH v. ZEC-t bányászni ilyen kis teljesítménnyel szerintem nem érdemes a lassú kifizetések miatt.
A nicehash-en  most napi  kb. 4,2-4,5 $ körül termelne a 3 kártya.
Ugye a számok alapján megengeded, hogy mindenki eldöntse, hogy neki mi a jó?[/size]

VikVik

A daxxcoin online wallet oldalán bal oldalon van egy csomó funkció amelyek még nem elérhetőek közöttük van exchange is, ha ezek a funkciók elérhetőek lesznek és tartják a jelenlegi 0.1 usd árat amit fent lehet látni akkor viszont nagyon is megérné..:) :-* vagyis jó helyen voltak és jó időben akik jelenleg ezt a coint túrják. A diff most még nagyon alacsony..

szroby2

Megerősíthetem ugyanezt. Én próbaként 1050+GTX750-el 13óra után 103DAXX-ot bányásztam, ami kis géphez képest nagyon jó.

VikVik

Amúgy megy duálba is. Pascallal próbáltam...


EthDcrMiner64.exe -epool daxx.coinminer.space:6006 -ewal daxxcim -epsw x -esm 0 -dpool stratum+tcp://pasc-eu1.nanopool.org:15555 -dwal pascalcim -dpsw x -dcoin pasc -dcri 11  -wd 1 -allcoins 1




dcri száma amd rx karikra van állítva.


bbarna

A cryptópia árral számoltam, mivel hw walletbe bányászok. Ha igaz az online wallet ára, akkor máris szép a történet!

hopi84

Sziasztok!
Valaki meg tudná mondani, mi lehet a hiba?


A beállításom a következő:
EthDcrMiner64.exe -epool daxx.coinminer.space:6006 -ewal 0x00517aab8e4c0e211e883f279504fa64539ab487/rig2 -epsw x -esm 0 -dpool stratum+tcp://pasc-eu1.nanopool.org:15555 -dwal 6c11cbf9f9147c00 -dpsw x -dcoin pasc -dcri 11  -wd 1 -allcoins 1

Nvidia kártyákonfut szépen, viszont az amd kártyákon nem megy.
Claymore 9.5, 9.6, 9.7 egyiken sem megy mindegyikre ezt a hibát dobja.
Pascal nélkül is próbáltam.Úgyse megy.

CryptoP

Idézetet írta: hopi84 Dátum július 10, 2017, 10:52:09 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Valaki meg tudná mondani, mi lehet a hiba?


A beállításom a következő:
EthDcrMiner64.exe -epool daxx.coinminer.space:6006 -ewal 0x00517aab8e4c0e211e883f279504fa64539ab487/rig2 -epsw x -esm 0 -dpool stratum+tcp://pasc-eu1.nanopool.org:15555 -dwal 6c11cbf9f9147c00 -dpsw x -dcoin pasc -dcri 11  -wd 1 -allcoins 1


Nvidia kártyákonfut szépen, viszont az amd kártyákon nem megy.
Claymore 9.5, 9.6, 9.7 egyiken sem megy mindegyikre ezt a hibát dobja.
Pascal nélkül is próbáltam.Úgyse megy.

Szia!

Próbáld meg nem /-el megadni a rig nevét, hanem ezzel a paranccsal:  -eworker RIG2
CryptoP - Egy bányász csatorna (YouTube Chanel) /Kripto bányászat az elejétől a végéig/

bazsy

Idézetet írta: CryptoP Dátum július 10, 2017, 11:14:49 DÉLELŐTT
Idézetet írta: hopi84 Dátum július 10, 2017, 10:52:09 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Valaki meg tudná mondani, mi lehet a hiba?


A beállításom a következő:
EthDcrMiner64.exe -epool daxx.coinminer.space:6006 -ewal 0x00517aab8e4c0e211e883f279504fa64539ab487/rig2 -epsw x -esm 0 -dpool stratum+tcp://pasc-eu1.nanopool.org:15555 -dwal 6c11cbf9f9147c00 -dpsw x -dcoin pasc -dcri 11  -wd 1 -allcoins 1


Nvidia kártyákonfut szépen, viszont az amd kártyákon nem megy.
Claymore 9.5, 9.6, 9.7 egyiken sem megy mindegyikre ezt a hibát dobja.
Pascal nélkül is próbáltam.Úgyse megy.

Szia!

Próbáld meg nem /-el megadni a rig nevét, hanem ezzel a paranccsal:  -eworker RIG2


Viszont még az -allpools 1 is betehetnéd

hopi84

Idézetet írta: CryptoP Dátum július 10, 2017, 11:14:49 DÉLELŐTT
Idézetet írta: hopi84 Dátum július 10, 2017, 10:52:09 DÉLELŐTT
Sziasztok!
Valaki meg tudná mondani, mi lehet a hiba?


A beállításom a következő:
EthDcrMiner64.exe -epool daxx.coinminer.space:6006 -ewal 0x00517aab8e4c0e211e883f279504fa64539ab487/rig2 -epsw x -esm 0 -dpool stratum+tcp://pasc-eu1.nanopool.org:15555 -dwal 6c11cbf9f9147c00 -dpsw x -dcoin pasc -dcri 11  -wd 1 -allcoins 1


Nvidia kártyákonfut szépen, viszont az amd kártyákon nem megy.
Claymore 9.5, 9.6, 9.7 egyiken sem megy mindegyikre ezt a hibát dobja.
Pascal nélkül is próbáltam.Úgyse megy.

Szia!

Próbáld meg nem /-el megadni a rig nevét, hanem ezzel a paranccsal:  -eworker RIG2


Haver Király vagy. Működik.
Köszönöm szépen.

Simi


bbarna, tegnap jött velem szemben a topic és mivel az időm éppen engedte utánaszámoltam, nincs-e jobb mód.
A Te tegnapi számaid alapján az derült ki jobban megéri mást bányászni és exhangen ~2* annyi DAXX-ra váltani, mint magát a DAXX-ot túrni.
Ezt gyorsan le is írtam, egyszerűen azért, hogy aki ebben látja a lehetőséget jobban járjon, vagyis ugyanazért a hash értékért jóval több DAXX-ot szerezhessen.
Hogy azóta változtak a számaid vagy csak egyszerűen irrelevánsak voltak a tegnapiak, arról nem én tehetek.
Kiváltképp nem is számít, annak is örülök ha a jövőben aki eddig nem tette, ilyen szempontból is megvizsgál egy coint még mielőtt bányászni kezdené, mert lehet jobban jár ha mást túr és azt gyorsan a kiszemelt coinra váltja, mintha a kiszemelt coint túrja.


IdézUgye a számok alapján megengeded, hogy mindenki eldöntse, hogy neki mi a jó

Ezt hogy mire fel írod így, mi ez a stílus, nem értem. Ha az ember jószándékból, önzetlenül jót akar a másiknak és ilyet/így kap vissza akkor először egy kicsit ledöbben, majd elgondolkodik, hogy egyáltalán érdemes volt-e rászánni akár egy percet is. Ha nem tűnt volna fel arra szerettem volna felhívni a figyelmet tegnap, hogy a - tegnapi - számaid alapján sokkal jobban is járhatnátok. Ennyi nem több, nem kevesebb. A válaszokból úgy tűnt páran félreértelmeztek, ezért megpróbáltam tisztábban fogalmazni, mire is gondolok pontosan.

IdézA daxxcoin online wallet oldalán bal oldalon van egy csomó funkció amelyek még nem elérhetőek közöttük van exchange is, ha ezek a funkciók elérhetőek lesznek és tartják a jelenlegi 0.1 usd árat amit fent lehet látni akkor viszont nagyon is megérné.


Vikvik, nem tartanak semmit, az csak egy szám ami nem jelent semmit.
$1 is lehetne ott, nem számít, mert minden csak annyit ér, amennyit adnak érte. Amíg nem tudod olyan áron eladni, azt a számot jobb elfelejteni.

Jelenleg Cryptopia-n a legmagasabb vételi ajánlat (árfolyam alatt jobb oldalt, a Buy orders rész) 0.00000382 BTC ami 0.0094354$, ennyiért tudnál most eladni.
Ha spekulálsz az megint más, csak a tartják -ból nekem nem így jött le.


tom95ster

Idézetet írta: Simi Dátum július 10, 2017, 01:05:34 DÉLUTÁN

bbarna, tegnap jött velem szemben a topic és mivel az időm éppen engedte utánaszámoltam, nincs-e jobb mód.
A Te tegnapi számaid alapján az derült ki jobban megéri mást bányászni és exhangen ~2* annyi DAXX-ra váltani, mint magát a DAXX-ot túrni.
Ezt gyorsan le is írtam, egyszerűen azért, hogy aki ebben látja a lehetőséget jobban járjon, vagyis ugyanazért a hash értékért jóval több DAXX-ot szerezhessen.
Hogy azóta változtak a számaid vagy csak egyszerűen irrelevánsak voltak a tegnapiak, arról nem én tehetek.
Kiváltképp nem is számít, annak is örülök ha a jövőben aki eddig nem tette, ilyen szempontból is megvizsgál egy coint még mielőtt bányászni kezdené, mert lehet jobban jár ha mást túr és azt gyorsan a kiszemelt coinra váltja, mintha a kiszemelt coint túrja.


IdézUgye a számok alapján megengeded, hogy mindenki eldöntse, hogy neki mi a jó

Ezt hogy mire fel írod így, mi ez a stílus, nem értem. Ha
az ember jószándékból, önzetlenül jót akar a másiknak és ilyet/így kap vissza akkor először egy kicsit ledöbben, majd elgondolkodik, hogy egyáltalán érdemes volt-e rászánni akár egy percet is. Ha nem tűnt volna fel arra szerettem volna felhívni a figyelmet tegnap, hogy a - tegnapi - számaid alapján sokkal jobban is járhatnátok. Ennyi nem több, nem kevesebb. A válaszokból úgy tűnt páran félreértelmeztek, ezért megpróbáltam tisztábban fogalmazni, mire is gondolok pontosan.

IdézA daxxcoin online wallet oldalán bal oldalon van egy csomó funkció amelyek még nem elérhetőek közöttük van exchange is, ha ezek a funkciók elérhetőek lesznek és tartják a jelenlegi 0.1 usd árat amit fent lehet látni akkor viszont nagyon is megérné.

Vikvik, nem tartanak semmit, az csak egy szám ami nem jelent semmit.
$1 is lehetne ott, nem számít, mert minden csak annyit ér, amennyit adnak érte. Amíg nem tudod olyan áron eladni, azt a számot jobb elfelejteni.

Jelenleg Cryptopia-n a legmagasabb vételi ajánlat (árfolyam alatt jobb oldalt, a Buy orders rész) 0.00000382 BTC ami 0.0094354$, ennyiért tudnál most eladni.
Ha spekulálsz az megint más, csak a tartják -ból nekem nem így jött le.


Én speciel megfogadtam a tanácsot és köszön is egyben! Mindig lesznek, akik picit másként értelmeznek egy írott szöveget, én ezért szeretem az emberi beszédet, ott azonnal hallom ha valaminek éle van...
Nem igazán hozott jól ebből a picike DAXXból az egy szem vga, de sajnos az UBIQ sem valami hűha, viszont ott megvan már majdnem egy coin, sajnos a számításaid szerinti kettő biztosan nem jön ki, még 1,5 sem, ez viszont nem is rajtad múlott.
Hogy mit veszek majd belőle nem tudom, de van pár szar ötletem, valami vagy bejön vagy sem, erről majd beszámolok.

VikVik

Idézetet írta: Simi Dátum július 10, 2017, 01:05:34 DÉLUTÁN



Vikvik, nem tartanak semmit, az csak egy szám ami nem jelent semmit.
$1 is lehetne ott, nem számít, mert minden csak annyit ér, amennyit adnak érte. Amíg nem tudod olyan áron eladni, azt a számot jobb elfelejteni.

Jelenleg Cryptopia-n a legmagasabb vételi ajánlat (árfolyam alatt jobb oldalt, a Buy orders rész) 0.00000382 BTC ami 0.0094354$, ennyiért tudnál most eladni.
Ha spekulálsz az megint más, csak a tartják -ból nekem nem így jött le.








Tisztában vagyok vele mennyi jelenleg cryptopián az árfolyam. Ezért is írtam "ha".. :) A Bányászás is picit szerencse kérdése az árfolyam ingadozás miatt. Bányászhatunk ETH-át Zec-et szinte bármelyik coinnál benne van az hogy: vagy zuhan vagy emelkedik. Ember itt nem lehet 100%-ra biztos mindenben.
Én bízom benne mindenki megtalálja magának a kedvenc coinját amit bányászhat, szerencsére kínálat van bőven.. :) :-*

Simi

Igazából nem is a számítás volt a lényeg, hanem hogy jó ennek utánanézni. Én rögtön ezzel kezdem mert a kártyáim nem szuperálnak jól EThash-ben, így ha látok valamiben fantáziát ami EThash és be szeretnék tárazni kénytelen vagyok mást bányászni és abból vásárolni, mert jobban járok.


Idézsajnos a számításaid szerinti kettő biztosan nem jön ki, még 1,5 sem

Na de várj, az 31 Mh/s -re lett számolva, mert bbarna tegnap még annyival túrt.
Te 24 Mh/s -t írtál magadnak, ha ezt megadod whattoomine-on, mondjuk a last 24h Difficulty-vel számolva, akkor rögtön nem 2 hanem egy 1% pool fee-vel csak 1.539 coin jön ki/nap. Elvileg.

https://whattomine.com/coins/173-ubq-ethash?utf8=%E2%9C%93&hr=24.0&d_enabled=true&d=10666630700697.4&p=0.0&fee=1.0&cost=0.0&hcost=0.0&commit=Calculate
Powert és Power costot most nem állítottam mert arra hogy mennyi coin jön nincs befolyással.
Ha megy 24 órát 24mh/s-el és nincs meg az 1.5 az tényleg nem valami jó.

Simi

#34
Idézetet írta: VikVik Dátum július 10, 2017, 02:52:32 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Simi Dátum július 10, 2017, 01:05:34 DÉLUTÁN
Vikvik, nem tartanak semmit, az csak egy szám ami nem jelent semmit.
$1 is lehetne ott, nem számít, mert minden csak annyit ér, amennyit adnak érte. Amíg nem tudod olyan áron eladni, azt a számot jobb elfelejteni.

Jelenleg Cryptopia-n a legmagasabb vételi ajánlat (árfolyam alatt jobb oldalt, a Buy orders rész) 0.00000382 BTC ami 0.0094354$, ennyiért tudnál most eladni.
Ha spekulálsz az megint más, csak a tartják -ból nekem nem így jött le.
Tisztában vagyok vele mennyi jelenleg cryptopián az árfolyam. Ezért is írtam "ha".. :) A Bányászás is picit szerencse kérdése az árfolyam ingadozás miatt. Bányászhatunk ETH-át Zec-et szinte bármelyik coinnál benne van az hogy: vagy zuhan vagy emelkedik. Ember itt nem lehet 100%-ra biztos mindenben.
Én bízom benne mindenki megtalálja magának a kedvenc coinját amit bányászhat, szerencsére kínálat van bőven.. :) :-*

Ok, félre lett értve. :)
Ha úgy írod, hogy "ha ezek a funkciók elérhetőek lesznek és felmenne a DIXX ára 0.1 usd-re akkor viszont nagyon is megérné" vagyis spekulálsz, akkor tuti nem értem félre. :D

Laikusként írom, mert nyilván kis hal vagyok én a piachoz meg nem is értek úgy hozzá, de ha már írtad a ZEC-et és ETH-t, én jelenleg rövidtávon nem tudom miért indulna növekedésnek az árfolyam. Ahogy én látom - lehet teljesen rosszul - az ICO-k beszippantottak rengeteg ETH-t, csak az EOS csak az első körben 600.000 ETH-t gyűjtött be, azóta ki tudja mennyit lehet 1M ETH felett vannak már, és ez csak egy ICO.
Ha ezek sok ETH-t $-ra váltanak most, az nincs jó hatással az árfolyamra a túlkínálat miatt.
Ha jobb dolgokat fognak létrehozni az új coinokkal, akkor meg lehet egyre kisebb lesz az érdeklődés az ETH íránt, egyre kevesebben fognak látni már benne fantáziát, mert van jobb. Kevesebben fognak venni, többen eladni, túlkínálat, árfolyam esik.

ZEC: iszonyat sok új bányász lett az utóbbi pár hónapban, difficulty kilőtt, árfolyam szépen esik. Ha sok új bányásznak egyszerűen az a stratégiája, hogy belövi a minert túrja a zecet és ahogy jön kb azzal a lendülettel el is adja, az szerintem szintén túlkínálatot okoz amiből következik, hogy esni fog az árfolyam.

De ne vegyetek semmit készpénznek, megeshet hogy rosszul látok dolgokat csak leírtam a gondolataim ha már szóbakerült az ETH meg a ZEC.

XMSK

Ha megnézitek DAXX-ra is rászakadt egy emberke 5ghs el.
Magyar pool viszi a teljes hálózat ~80%át jelenleg  :o

Uhura

Idézetet írta: bbarna Dátum július 10, 2017, 07:36:25 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Simi Dátum július 09, 2017, 08:09:21 DÉLUTÁN
IdézA ZEC és az ETH talán nem így kezdte?Akinek nem létkérdés az azonnali pénz, bányásszon belőle és a SOIL-ból is.
Idézde mivel "bentről" ingyen áram mellett a laptopon is tudom túrni, így legalább az hozhat valamit.


Nem értitek, vagy nem tudom mivan:


Bányászol 31 mh/s -el DAXX-ot egy nap alatt kijön 120 coin aminek az értéke $1.2
VAGY
Bányászol 31 ms/s -el Ubiq-ot (ugyanúgy EThash és Cryptopian jegyzett coin) és kijön ~2 coin aminek az értéke $2.78 és átváltod 278 DAXX-ra.

Melyik a jobb? Ugyanúgy DAXX-od lesz, csak minimum dupla annyid / nap.


[size=0px]DAXX / EUR = 0.095[/size]
[/size][size=0px]DAXX / USD = 0.1[/size][size=0px][/size][size=0px]DAXX / BTC = 0.00003931
Ezt nem tudom mit takar, valami belső exchange?[/size]
Idéz[/size][size=0px]


Ezt az idézés dolgot nagyon jó lenne megjavítani a fórumon. Egy szöveget nem tudok beszúrni úgy, h ne kelljen előtte külön egy szerkesztőbe kitennem, majd vissza.
Az idézet beszúrása gombra nyomva pedig gyakran [PERquote][KÚuote] tagot nyit, nem pedig [KÚuote][/size][PERquote] -t.[size=0px]
[/size]Áh, hagyjuk.[size=0px]
[/size][size=0px]



Nézzük a tény számokat 14 órás bányászás után(2 db MSI 1050 sam rammal+1 db Giga 1050 Micronnal:
Kibányászva 190 Daxx, á: 0,000005 BTC = 0,00095x2400$=2,28 $/14 óra=3,9$/nap.
Csak a nicehash-s hozammal tudom összehasonlítani, mert ETH v. ZEC-t bányászni ilyen kis teljesítménnyel szerintem nem érdemes a lassú kifizetések miatt.
A nicehash-en  most napi  kb. 4,2-4,5 $ körül termelne a 3 kártya.
Ugye a számok alapján megengeded, hogy mindenki eldöntse, hogy neki mi a jó?[/size][size=0px]


Azért azt jó ha szem előtt tartjátok, hogy mozgó asztalon táncoltok amikor éppen aktuális árakban hasonlítottok össze egyes coinok kitermelési hasznait..


Csak azért mondom, mert a befektetett munka és a várható jövőben realizálható haszon mind esetlegesek. A számításnak csak úgy van értelme ha készletértékelésnél vagy nominálisan számoljátok ki a "nyereség" vagyis egy adott coinból össze szedhető mennyiséget nézitek a ráfordított időben, bárhogyan számoltok is, vagy az energia költségekkel mint alapvető hossz időtávon állandó tényezővel számoltok.


Az első számítás szerint a kérdés az, hogy mi a cél : ha az hogy DAXX-ból minél többet termeljél ki akkor az a jó stratégia aminek a végén ugyanazon idő alatt több DAXX-od lesz.


A második számításnál pedig ugyanez a helyzet csak energia ráfordításban szemlélve.


Vagyis nem feltétlen egy kezdő coin fúrása és így való betermelése a közgazdaságilag legjobban jövedelmező megoldás. Ezt szeretném ha mindenki észben tartaná. Mert ha 100 W és 1 óra ráfordítással kitermelsz 1 PICSA Coint ami 500 KRUMPLI coint ér , de 100 W 1 óra alatt csak 250 KRUMPLI coint termelsz ki akkor rohadtúl nem éri meg KRUMPLI coin fúrni még ha a diffje  abéka segg alatt van is és 2 napja ICO-zták.


Ezért ha valaki ésszel fúr - mint Donálad bácsi - akkor mindig olyan túl értékelt felfele futó kis diffjű szarokat fúr ami iránt nagy a kereslet és gyorsan eladható jó pénzért majd ebből vesz több kisebb kezdő coinocskát amivel a jövőbe fektet be. Ezzel az egyetlen gond, hogy minden napi figyelmet érdemel és sok munka.


A második stratégia, ha kis költségvetésű fúró eszközökkel belefursz több coinba és azokat tartod 1-1.5-2-3 évig. Ez egyszerű, nem kell sok varia hozzá csak ki kell választani mi legyen a kiválasztott .


Sokkal jobban jársz ha viszonylagosan jól fúrható és jó áron eladható közel állandó áru szarokat fúrsz - pl.: régen ZEC , ETH - és azokat árat fektetted be részeben egészében. De ezek minden esetben stratégiai kérdések melyek sok számítást vagy jó megérzéseket igényelnek.

bazsy

Immár fent van coinmarketcapon is a topik első postjában a link

Magnum

Hol lehet ezzel kereskedni? Hol lehetne venni párat?