Adózás, ETC/ZEC/BTC pénzkivétel Magyarországon

Indította bbencee, december 02, 2016, 05:24:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználók és 8 Vendégek van a témában

Uhura

Azért a megszerzés időpontja még mindig jó kérdés.

nukacolaplease

#521
Sziasztok,

Most találtam a fórumra és bár sok érdekes kommentet olvastam tőletek, segítséget szeretnék kérni egy konkrét esetben, mivel úgy érzem ti felkészültebbek vagytok nálam a szóban forgó témában, ami nem más, mint a pénzkivétel illetve az adózás Magyarországon.

Magamról: A Bitcoinnal és az Ethereummal a kezdetek kezdetén ismerkedtem meg. Bár az informatika régóta hobbim, mezei gyártósori operátorként dolgoztam. Jelen voltam a "szférában", mikor a BTC még szinte semmit sem ért, azonban be csak később szálltam. Egyetlen dolog vezérelt: Egyszer élünk és meg kell próbálni. Bitcoint és Ethereumot vásároltam, amiket évekig el is felejtettem. Tovább tanulással és egy komolyabb állás megszerzésével foglalkoztam. A kripto világban csak korai befektetőként tartottam a coinokat és nem kereskedtem velük semmilyen mértékben.

Az árfolyam növekedések, illetve az Ethereum által létrehozott "ökoszisztéma" miatt kezdtem felfedezni újra ezt a világot tavaly, illetve idén. Mivel nem szeretném rabolni az időtöket és csak a helyzetet, illetve a pénzforgalmam múltját szerettem volna felvázolni rátérek a konkrétumra:

Idén relatíve sok Ethereumot eladtam váltókon (Bitfinex, Bittrex alap validációval, ami alatt nevet és lakcímet értek), hogy más coinokat vásároljak. Ez alatt körülbelül 100 ethereumot kell érteni. Főként Ark-ot vettem belőlük, amiből jelenleg 15000 darabom van. Első kérdésem ehhez kapcsolódna... Ezután köteles vagyok adózni? Amennyiben igen, mennyit?

A bitcoin.tax oldalon átszámoltattam a folyamatot a váltókról betöltött előzményeim segítségével. Ezt az oldalt mennyire tartjátok ilyen szempontból pontosnak? Használható-e egy NAV-nál történő adóbefizetéshez? Amennyiben bemegyek a NAV-hoz és előadom a történetemet meg fognak belőle érteni valamit?

Az ARK, amit birtoklok delegated prrof of stake alapon "jutalékot termel." Ez után köteles vagyok adózni, amíg csak a walletben tartom és például nem adom el? Ugyanez a kérdés felmerül sima proof of stake formában is, mivel az Ethereum erre tervez váltani...

Mindenképpen legálisan szeretném kezelni az ügyet mindenféle kiskapuk, illetve trükközés nélkül és ezért kérem a segítségeteket.  Adózásban teljesen tapasztalatlannak számítok és segítségre szorulok.

magellan

Idézetet írta: nukacolaplease Dátum november 23, 2017, 08:24:02 DÉLUTÁN
Sziasztok,

Most találtam a fórumra és bár sok érdekes kommentet olvastam tőletek, segítséget szeretnék kérni egy konkrét esetben, mivel úgy érzem ti felkészültebbek vagytok nálam a szóban forgó témában, ami nem más, mint a pénzkivétel illetve az adózás Magyarországon.

Magamról: A Bitcoinnal és az Ethereummal a kezdetek kezdetén ismerkedtem meg. Bár az informatika régóta hobbim, mezei gyártósori operátorként dolgoztam. Jelen voltam a "szférában", mikor a BTC még szinte semmit sem ért, azonban be csak később szálltam. Egyetlen dolog vezérelt: Egyszer élünk és meg kell próbálni. Bitcoint és Ethereumot vásároltam, amiket évekig el is felejtettem. Tovább tanulással és egy komolyabb állás megszerzésével foglalkoztam. A kripto világban csak korai befektetőként tartottam a coinokat és nem kereskedtem velük semmilyen mértékben.

Az árfolyam növekedések, illetve az Ethereum által létrehozott "ökoszisztéma" miatt kezdtem felfedezni újra ezt a világot tavaly, illetve idén. Mivel nem szeretném rabolni az időtöket és csak a helyzetet, illetve a pénzforgalmam múltját szerettem volna felvázolni rátérek a konkrétumra:

Idén relatíve sok Ethereumot eladtam váltókon (Bitfinex, Bittrex alap validációval, ami alatt nevet és lakcímet értek), hogy más coinokat vásároljak. Ez alatt körülbelül 100 ethereumot kell érteni. Főként Ark-ot vettem belőlük, amiből jelenleg 15000 darabom van. Első kérdésem ehhez kapcsolódna... Ezután köteles vagyok adózni? Amennyiben igen, mennyit?

A bitcoin.tax oldalon átszámoltattam a folyamatot a váltókról betöltött előzményeim segítségével. Ezt az oldalt mennyire tartjátok ilyen szempontból pontosnak? Használható-e egy NAV-nál történő adóbefizetéshez? Amennyiben bemegyek a NAV-hoz és előadom a történetemet meg fognak belőle érteni valamit?

Az ARK, amit birtoklok delegated prrof of stake alapon "jutalékot termel." Ez után köteles vagyok adózni, amíg csak a walletben tartom és például nem adom el? Ugyanez a kérdés felmerül sima proof of stake formában is, mivel az Ethereum erre tervez váltani...

Mindenképpen legálisan szeretném kezelni az ügyet mindenféle kiskapuk, illetve trükközés nélkül és ezért kérem a segítségeteket.  Adózásban teljesen tapasztalatlannak számítok és segítségre szorulok.
Ha visszaolvasol, elég sok állásfoglalás található, még navtól is, de a címekkel ellentétben nem hivatalos állásfoglalás, hanem szakmai vélemény.

Vita van azon, hogy a coin pénz vagy dolog. Ha pénz (európai bíróság már annak minősítette egy ügyben), és nem üzletszerűen kereskedsz vele, akkor magánszemélyként nem kell érte adóznod. Ha pl. vettél pár éve 290 Ft-ért eurót, és abban tartottad a pénzedet, most pedig 310 Ft-ért elköltöd, senkiben sem merülne fel, hogy fizetned kell adót a 40 Ft után.

Ha dolog, akkor viszont csak akkor keletkezik jövedelmed, ha eladod. Például ha csipketerítőket hímzel, és gyűjtöd a kamrában, nem kell adód fizetned az értéknövelés miatt csak akkor, ha eladtad.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


nukacolaplease

#523
Idézetet írta: magellan Dátum november 23, 2017, 08:46:17 DÉLUTÁN
nem üzletszerűen kereskedsz vele

Mi számít üzletszerűnek? Nagyobb érték (pl a 100 db ethereum eladásának esete) azzá teszi vagy csak az, ha például ebben fogadok el fizetéseket vevőktől üzletelés kapcsán?

Redditen például a váltókon történő más coinba alakítást (pl ethereum -> usd -> ark) adókötelesként kezelik a fórumozók. Ezt jól gondolják?

Köszönöm a válaszod. Biztos sokat fogok olvasni a fórumon. :)

Dolce

tegnap erről volt szó a konferencián, amíg nem váltod fiatra nem kell adózni

hahehagi

Sziasztok!

Átolvastam a threadet, illetve a linkelt összes cikket a NAV-tól de úgy tűnik ahány forrás annyi vélemény, még mindig nem tiszta teljesen az adózás.

Magánemberként akkor kell adózni amikor fiat-ra váltok, ez OK.  :)

Előtte kell halasztott bevételt könyvelni, vagy az alábbi idézet a NAV-tól csak cégekre vonatkozik?

"Az ún. ,,bányászat" révén szerzett bitcoin térítés nélkül kapott eszköznek (követelésnek) tekintendő,
amelynek a szerzés napján fennálló árfolyamon számított piaci értékét az Szt. 77. § (4) bekezdés
c) pontja alapján egyéb bevételként kell elszámolni és az Szt. 45. § (5) bekezdése alapján halasztott bevételként kell elhatárolni.
Az időbeli elhatárolást az Szt. 45. § (2) bekezdése alapján a bitcoin felhasználásakor kell megszüntetni. "

Másik kérdés az áramszámla. Ha ebben az évben bányászok X-et és csak 5 év múlva váltom KP-re, csak a tárgyévben (5 év múlva) keletkezett költségeket lehet leírni?

elbandi

Jobarattal tanakodtunk ezen egy kicsit, es arra jutottunk, hogyha az "Árfolyamnyereségből származó jövedelem" sorba irjuk be a bitcoin, akkor 14% eho-t kell fizetni utana. ennek van egy felso hatara: 450k/ev. azonban mi ugy vettuk ki, hogy a munkabol szarmazo jovedelemnel szamolt eho is beletartozik ebbe a 450-be, igy netto 300k-s ber felett kvazi nem kell mar ehot kulon fizetni.


itt az elso szovegreszt kell nezni: https://www.nav.gov.hu/nav/ado/jarulek/egeszsegugyi_hozzajarulas.html
(mi a kiemelt mondatot ertelmeztuk a munkabol szarmazo jovegelem ehojanak)

egosumquisum

Idézetet írta: elbandi Dátum december 09, 2017, 03:36:34 DÉLELŐTT
Jobarattal tanakodtunk ezen egy kicsit, es arra jutottunk, hogyha az "Árfolyamnyereségből származó jövedelem" sorba irjuk be a bitcoin, akkor 14% eho-t kell fizetni utana.
Aha, mi is így szeretnénk. Kár, hogy NAV nem ért egyet:
http://digitalcash.hu/2017/11/11/igy-adozz-bitcoinod-utan/
https://youtu.be/N3eWiZ5oIA4?t=9247

elbandi

Idézetet írta: egosumquisum Dátum december 09, 2017, 08:59:02 DÉLELŐTT
Idézetet írta: elbandi Dátum december 09, 2017, 03:36:34 DÉLELŐTT
Jobarattal tanakodtunk ezen egy kicsit, es arra jutottunk, hogyha az "Árfolyamnyereségből származó jövedelem" sorba irjuk be a bitcoin, akkor 14% eho-t kell fizetni utana.
Aha, mi is így szeretnénk. Kár, hogy NAV nem ért egyet:
http://digitalcash.hu/2017/11/11/igy-adozz-bitcoinod-utan/
https://youtu.be/N3eWiZ5oIA4?t=9247
Jah csak a nav nem fed le minden esetet. Mert mivan ha en ezt a blockkot cpuval banyasztam, es most el akarom adni? hiaba akartam volna 2009-ben adozni utana ha akkor meg nem is volt erteke. tehat a banyaszatos mondatok nem "vonatkoznak" ra.
Nem is befektetessel lett szerezve, tehat az a resz sem jo nekunk.


valamint meg mindig nem vilagos miert a 22% eho vonatkozik ra es miert nem a 14%-os?
de ez utobi igazabol lenyegtelen, mert ha eho max 450k-be beleszamit a fizetesed miatti eho is, akkor siman el lehet erni ezt a hatart, ekkor a btc utan mar nem kell kulon ehot fizetni.


Franky2Ster

Valaki vett már ki közületek pénzt a Budapesten található BTC automatából?
Mennyit lehet kivenni egyszerre?

Agal1993

Sziasztok! Altcoin bányászatba szeretnék befektetni amiket nyilván bitcoinba váltanék át. Körülbelül havi 50-120k közötti bevételre számitok. Nagy kérdés számomra még mindig az, hogy tudom ezt a pénz használhatóvá, levehetővé átalakitani úgy hogy a NAV ne kopogjon az ajtón.
- Van már járhatú út magánszemélyek számára, hogy adózzak ebből?
- Olvastam mindenféle rendelhető kártyákról pl: TenX, ezek használhatóak Magyarországon? Odamegyek egy autómatához tudok levenni belőle forintot? Mekkora a  legombolás? NAV figyeli ezek? Lebukás esélye?
- Olvastam hogy Budapesten van bitcoin autómata, amelyből tudok forintot levenni. Ebben az esetben mekkora a lehuzás? Kockázatok? Figyeli-e a NAV?

Kérlek ne tévesszen meg titeket a kérdéseim, nem az adózást szeretném elkerülni, csak információkat gyüjtök.

Válaszokat előre is köszönöm!

bazsy

Idézetet írta: Agal1993 Dátum december 12, 2017, 02:42:37 DÉLUTÁN
Sziasztok! Altcoin bányászatba szeretnék befektetni amiket nyilván bitcoinba váltanék át. Körülbelül havi 50-120k közötti bevételre számitok. Nagy kérdés számomra még mindig az, hogy tudom ezt a pénz használhatóvá, levehetővé átalakitani úgy hogy a NAV ne kopogjon az ajtón.
- Van már járhatú út magánszemélyek számára, hogy adózzak ebből?
- Olvastam mindenféle rendelhető kártyákról pl: TenX, ezek használhatóak Magyarországon? Odamegyek egy autómatához tudok levenni belőle forintot? Mekkora a  legombolás? NAV figyeli ezek? Lebukás esélye?
- Olvastam hogy Budapesten van bitcoin autómata, amelyből tudok forintot levenni. Ebben az esetben mekkora a lehuzás? Kockázatok? Figyeli-e a NAV?

Kérlek ne tévesszen meg titeket a kérdéseim, nem az adózást szeretném elkerülni, csak információkat gyüjtök.

Válaszokat előre is köszönöm!



Bocs hogy beleszólok de itt azért mégis van ilyen olyan dolog idézek


"a NAV ne kopogjon az ajtón"


Itt már mást írsz:


"nem az adózást szeretném elkerülni, csak információkat gyüjtök."

Agal1993

Köszi az épitő hozzászolást. Kérlek mielőtt ilyen hozzászolásokat írsz, probáld meg először 2-3x felolvasni hangosan amit olvasol és értelmezni azt, továbbá elgondolkodni hogy vajon az ilyen hozzászolásaidnak a forumokon van-e a helye. De hogy tisztázzam: fel szeretném mérni hogy ez a sok bányászó hogy veszi ki a pénzét.
A "NAV ne kopogjon az ajtón" jelenti azt is hogy nem szeretnék adót csalni.

Franky2Ster

1. Lehetőség, hogy céget alapítasz és a könyvelővel egyeztetve adózol.
2. Magánszemélyként kiveszed a bankszámládra és ott is a könyvelőnek bemutatod a kikért pénzt majd ő beleteszik az adóbevallásodba.
3. Lehetőség kiveszed Budapesten vagy Bécsben BTC automatából készpénzben.És nem szólsz senkinek róla.   8)

Dolce

Idézetet írta: Agal1993 Dátum december 12, 2017, 02:42:37 DÉLUTÁN

- Olvastam mindenféle rendelhető kártyákról pl: TenX, ezek használhatóak Magyarországon? Odamegyek egy autómatához tudok levenni belőle forintot? Mekkora a  legombolás? NAV figyeli ezek? Lebukás esélye?

2.75 euro a legombolás otps atm-nél

paff62

Idézetet írta: egosumquisum Dátum december 09, 2017, 08:59:02 DÉLELŐTT
Idézetet írta: elbandi Dátum december 09, 2017, 03:36:34 DÉLELŐTT
Jobarattal tanakodtunk ezen egy kicsit, es arra jutottunk, hogyha az "Árfolyamnyereségből származó jövedelem" sorba irjuk be a bitcoin, akkor 14% eho-t kell fizetni utana.
Aha, mi is így szeretnénk. Kár, hogy NAV nem ért egyet:
http://digitalcash.hu/2017/11/11/igy-adozz-bitcoinod-utan/
https://youtu.be/N3eWiZ5oIA4?t=9247

Tételes költségelszámolás esetében a bevétellel szemben a jövedelem megállapításához elszámolható az e törvényben meghtarározott kivételekkel, legfeljebb az adott tevékenység bevételének mértékéig az e tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen felmerült és igazolt költség, valamint a tárgyi eszközök beruházási költségének átalány-értékcsökkentése.

E szerint a rész szerint a számlára vásárolt kártyák teljes összege költségként leírható, és ezzel csökkenthető az adó mértéke magánszemélyként?

gl81

Bányászok néhány eth-t, átváltom btc-re, a btc-ből veszek valamit a magyar btc-t elfogadó boltban.
Ekkor kell külön adóznom is? Vagy a termék árában lévő áfával le van tudva az adókötelezettségem?
???  :-\

magellan

Idézetet írta: paff62 Dátum december 12, 2017, 10:44:30 DÉLUTÁN
Idézetet írta: egosumquisum Dátum december 09, 2017, 08:59:02 DÉLELŐTT
Idézetet írta: elbandi Dátum december 09, 2017, 03:36:34 DÉLELŐTT
Jobarattal tanakodtunk ezen egy kicsit, es arra jutottunk, hogyha az "Árfolyamnyereségből származó jövedelem" sorba irjuk be a bitcoin, akkor 14% eho-t kell fizetni utana.
Aha, mi is így szeretnénk. Kár, hogy NAV nem ért egyet:
http://digitalcash.hu/2017/11/11/igy-adozz-bitcoinod-utan/
https://youtu.be/N3eWiZ5oIA4?t=9247

Tételes költségelszámolás esetében a bevétellel szemben a jövedelem megállapításához elszámolható az e törvényben meghtarározott kivételekkel, legfeljebb az adott tevékenység bevételének mértékéig az e tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen felmerült és igazolt költség, valamint a tárgyi eszközök beruházási költségének átalány-értékcsökkentése.

E szerint a rész szerint a számlára vásárolt kártyák teljes összege költségként leírható, és ezzel csökkenthető az adó mértéke magánszemélyként?
Az értékcsökkenése vonható le.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


paff62

Idézetet írta: magellan Dátum december 12, 2017, 11:12:36 DÉLUTÁN
Idézetet írta: paff62 Dátum december 12, 2017, 10:44:30 DÉLUTÁN
Idézetet írta: egosumquisum Dátum december 09, 2017, 08:59:02 DÉLELŐTT
Idézetet írta: elbandi Dátum december 09, 2017, 03:36:34 DÉLELŐTT
Jobarattal tanakodtunk ezen egy kicsit, es arra jutottunk, hogyha az "Árfolyamnyereségből származó jövedelem" sorba irjuk be a bitcoin, akkor 14% eho-t kell fizetni utana.
Aha, mi is így szeretnénk. Kár, hogy NAV nem ért egyet:
http://digitalcash.hu/2017/11/11/igy-adozz-bitcoinod-utan/
https://youtu.be/N3eWiZ5oIA4?t=9247

Tételes költségelszámolás esetében a bevétellel szemben a jövedelem megállapításához elszámolható az e törvényben meghtarározott kivételekkel, legfeljebb az adott tevékenység bevételének mértékéig az e tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen felmerült és igazolt költség, valamint a tárgyi eszközök beruházási költségének átalány-értékcsökkentése.

E szerint a rész szerint a számlára vásárolt kártyák teljes összege költségként leírható, és ezzel csökkenthető az adó mértéke magánszemélyként?
Az értékcsökkenése vonható le.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

És az mennyi? Évente 33,3%?

magellan

Idézetet írta: paff62 Dátum december 13, 2017, 06:26:58 DÉLELŐTT
Idézetet írta: magellan Dátum december 12, 2017, 11:12:36 DÉLUTÁN
Idézetet írta: paff62 Dátum december 12, 2017, 10:44:30 DÉLUTÁN
Idézetet írta: egosumquisum Dátum december 09, 2017, 08:59:02 DÉLELŐTT
Idézetet írta: elbandi Dátum december 09, 2017, 03:36:34 DÉLELŐTT
Jobarattal tanakodtunk ezen egy kicsit, es arra jutottunk, hogyha az "Árfolyamnyereségből származó jövedelem" sorba irjuk be a bitcoin, akkor 14% eho-t kell fizetni utana.
Aha, mi is így szeretnénk. Kár, hogy NAV nem ért egyet:
http://digitalcash.hu/2017/11/11/igy-adozz-bitcoinod-utan/
https://youtu.be/N3eWiZ5oIA4?t=9247

Tételes költségelszámolás esetében a bevétellel szemben a jövedelem megállapításához elszámolható az e törvényben meghtarározott kivételekkel, legfeljebb az adott tevékenység bevételének mértékéig az e tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen felmerült és igazolt költség, valamint a tárgyi eszközök beruházási költségének átalány-értékcsökkentése.

E szerint a rész szerint a számlára vásárolt kártyák teljes összege költségként leírható, és ezzel csökkenthető az adó mértéke magánszemélyként?
Az értékcsökkenése vonható le.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

És az mennyi? Évente 33,3%?
Igen.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk