Adózás, ETC/ZEC/BTC pénzkivétel Magyarországon

Indította bbencee, december 02, 2016, 05:24:50 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználók és 5 Vendégek van a témában

Effect

#600
Én erre a KATÁS rendszerre lennék kíváncsi! Ha minden hónapba az adott  50ezeret befizetem, akkor ha jól értem nem csesztetnek?

Dolce

Idézetet írta: Effect Dátum január 20, 2018, 05:44:40 DÉLUTÁN
Én erre a KATÁS rendszerre lennék kíváncsi! Ha minden hónapba az adott  50ezeret befizetem, akkor ha jól értem nem csesztetnek?
havi eus áfabevallással esetleg, de az már a könyvelő dolga

BiTo

Aki Katásként csinálja melyik bank bankszámláját választotta? Elkezdtem nézelödni de ha már valaki helyettem körben nézett sok időt spórolna.
Gondolatom szerint euroban kéne kivenni majd utána váltani. Tapasztalatom szerint bankok botrányos módon váltanak.

Anodosyt

Sziasztok

Valaki nem tudna kisegíteni egy kriptohoz értő könyvelővel? KATA vállalkozáshoz.

Köszi

Bolha

Idézetet írta: Anodosyt Dátum január 23, 2018, 08:26:43 DÉLUTÁN
Sziasztok

Valaki nem tudna kisegíteni egy kriptohoz értő könyvelővel? KATA vállalkozáshoz.

Köszi

Én is azt keresek már hetek óta, de nem jutottam semmire. Néhány infót már sikerült összegyűjtenem, pontosan mire lennél kíváncsi? Hátha ketten többre jutunk!

Anodosyt

#605
Idézetet írta: Bolha Dátum január 24, 2018, 11:33:33 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Anodosyt Dátum január 23, 2018, 08:26:43 DÉLUTÁN
Sziasztok

Valaki nem tudna kisegíteni egy kriptohoz értő könyvelővel? KATA vállalkozáshoz.

Köszi

Én is azt keresek már hetek óta, de nem jutottam semmire. Néhány infót már sikerült összegyűjtenem, pontosan mire lennél kíváncsi? Hátha ketten többre jutunk!

Összegyűjtöttem innen infókat, számlázás stb. csak nincs könyvelő aki vállalná.

mov ax,0

Én is katás vagyok.

A nehézsége a dolognak, hogy sok esetben nincs a poolnak számlázási címe.
De a coint fejlesztő csapatnak sincs számlázási címe.

Tehát inentől nem tudsz mit írni a számlára, amit kiállítanál.
Vagy lehet hogy nem kötelező a számlázási cím?

Voltam ben a navnál, de nem tudtak tanácsot adni, csak azt hogy számlát kell kiállítani és azon vezetni mennyi volt a bevétel.

Ezért nálam minden kripto dolog most zec bányászatban végződik mert annak az adatait rá tudom írni a számlára.
Technikailag egyik kriptovaluta se hivatalos fizetőeszköz, tehát sztem mindegy milyen "játépénzt" tüntetsz fel mértékegységként.

Persze a nicehash bányászatnál ott a nicehash cég azt ár tudod írni a számlára.

A számlára SZJ 620901 egyéb számtech tevékenységet írok mint szolgáltatás.
Ráírom a számlára, h ÁFA trv hatályán kivül

Vevő pedig a Zcash cég ( a blokklánc szellemi "tulajdonosa"):
Zerocoin Electric Company
PO BOX 140751
Denver CO 80217 USA

Lehet ezt is köpködni, meg okoskodni, de eddig senki se tudta törvényekkel alátámasztva megmondani, hogy mi a hivatalos és biztos elfogadott megoldás.

A vége pedig, hogy a krakenről forint érkezik a számlámra és ezt a forintösszeget tüntetem fel a számlán.

Mickey

Többször le lett már vezetve, hogy nem kell számlázni senkinek sem.
Itt a fórumon többször is, de valaki mindig újra feltalálja.
Elképesztő...

mov ax,0

Idéz
Többször le lett már vezetve, hogy nem kell számlázni senkinek sem.
Itt a fórumon többször is, de valaki mindig újra feltalálja.
Elképesztő...

Be tudnád linkelni, hogy hol van ez levezetve ebben a fórumban hogy katás vállakozónak nem kell számlázni?
Bemegyek vele a navhoz, hogy kikérjem a véleményüket.

Köszönöm a segítséget.

Bolha

Én kereskedek, viszont a Kraken-nek sehol sem találom az adószámát, amit rá kellene írnom a számlára. Én is beszéltem már a navosokkal, de nem tudtak kinyögni egy épkézláb választ.

dexter

Én a random capitálnál kereskedtem ott, ha te nem adtál be adóbevallást megbüntettek, mert a random capitál minden üzletkötésedet leadta a navnak.

Mickey

Idézetet írta: mov ax,0 Dátum január 24, 2018, 12:12:29 DÉLUTÁN
Idéz
Többször le lett már vezetve, hogy nem kell számlázni senkinek sem.
Itt a fórumon többször is, de valaki mindig újra feltalálja.
Elképesztő...

Be tudnád linkelni, hogy hol van ez levezetve ebben a fórumban hogy katás vállakozónak nem kell számlázni?
Bemegyek vele a navhoz, hogy kikérjem a véleményüket.

Köszönöm a segítséget.


https://imgur.com/a/XPalQ


mov ax,0

Katás vállkozásnak éves bevallási kötelezettsége van, amely a kiállított számlákon alapul.
Ebből a z következik, hogy az éves bevallot katás bevétel összege meg kell hogy egyezzen a számlák összegével.

Katás vállkozás nem költségelhet, mert ez egy ilyen történet.

A bankszámlára forint érkezik a bányászatban eladott kriptovaluta után.
Erről a megjelenő forint összegről milyen nyilvántartást kell vezetni a katás vállakozásnak?

Ez a mellékelt linkből számomra nem derül ki, de lehet azért mert nem értek hozzá.

Segítenél és kifejtenéd?

Köszönöm

Bolha

Idézetet írta: mov ax,0 Dátum január 24, 2018, 12:32:37 DÉLUTÁN

A bankszámlára forint érkezik a bányászatban eladott kriptovaluta után.
Erről a megjelenő forint összegről milyen nyilvántartást kell vezetni a katás vállakozásnak?

Katásként bevételi nyilvántartást kell vezetned, amit általában a megbízott könyvelő szokott elkészíteni. Itt egy sablon:
http://cdn.blog.hu/ok/okoskonyveles/image/kata-beveteli-nyilvantartas.PNG

Én hétfőn beszéltem egy NAV-os kollégával és azt mondta elég beírni ide a keletkező jövedelmet, a számla kiállításáról és áfáról nem mondott semmi érdemlegeset. Pedig ez lenne számomra a lényeg.

mov ax,0

Pont az az érdekes rész amiről te nem kaptál érdemben felvilágosítást a számlázásról.

Érdekes ez a bevételi nyilvántartás dolog, mert vannak ügyfeleim is akik nem sokra mennek azzal, hogy bevételi nyilvántartás vezetek. :)

Nekik számla vagy nyugta kell.
Tehát ez a nav felé szól.

És a bevételi nyilvántartáson fel kell tüntetni a bizonylat számát is ami azt gondolom a nyugta vagy számla sorszáma.

Ez alapján azt gondolom, hogy számla/nyugta kell hogy legyen minden vállakozó számlán történő bevételről.

Bolha

Idézetet írta: mov ax,0 Dátum január 24, 2018, 12:56:20 DÉLUTÁN
Ez alapján azt gondolom, hogy számla/nyugta kell hogy legyen minden vállakozó számlán történő bevételről.

Pontosan. Én most azon gondolkozok, hogy ha a kereskedés-t informatikai szolgáltatásnyújtásként számlázom le a Payward Inc. felé, akkor az az ÁFA TV. területi hatályán kívül esik (harmadik ország), azaz nem kell áfát fizetnem. A gond csak az, hogy nem találok adószámot. :D Ha az lenne, akkor minden problémám megoldódna.

sfdave

Idézetet írta: Bolha Dátum január 24, 2018, 12:59:01 DÉLUTÁN
Idézetet írta: mov ax,0 Dátum január 24, 2018, 12:56:20 DÉLUTÁN
Ez alapján azt gondolom, hogy számla/nyugta kell hogy legyen minden vállakozó számlán történő bevételről.

Pontosan. Én most azon gondolkozok, hogy ha a kereskedés-t informatikai szolgáltatásnyújtásként számlázom le a Payward Inc. felé, akkor az az ÁFA TV. területi hatályán kívül esik (harmadik ország), azaz nem kell áfát fizetnem. A gond csak az, hogy nem találok adószámot. :D Ha az lenne, akkor minden problémám megoldódna.

Ha eleve nem EU-s akkor nem kell adószám sem

Lord11

Bányászat vállalkozásként (már le lett írva, de eltűntek a bejegyzések).
Kétféle megoldás létezik:

A verzió: számlázás a pool-nak, (szolgáltatás értékesítés). Ez szépen ki lett fejtve korábban. A pool-nak számlázod ki a hashpower nyújtást, aki ezért BTC-ben fizet. Hátulütője, hogy ÁFA tv. alá tartozik. Külföldre való számlázással (vagy AAM státusszal ez megúszható). EU-s országba EU-s adószámmal történő áfa-mentes ÁTHK számlázás működhet (pl. Nicehash felé). A gond abból lehet, hogy míg a te könyvelőd lejelenti a VIES felé az A60-as adatlapon ezt az értékesítést, addig a pool nem. Ebből gond egy keresztellenőrzéskor lehet. Harmadik országba (Kína, USA stb.) történő ÁFA-mentes ÁTHK számlázás az gond nélkül működhet.

B verzió: a bányászott kriptodeviza "térítés nélkül kapott követelés", ami "egyéb bevétel"-nek minősül, tehát nem értékesítés, nem kell számlát kiállítani. A bevétel alapbizonylata itt maga a blokklánc tranzakciója, azt kell nyilvántartanunk.

A továbbiakban pedig, amint megérkezik a kriptodevizánk:
Azt nyilván kell tartani, a megszerzéskori érvényes árfolyamon. KATÁSként elvileg itt véget is ér a sztori, vagyis csak beírjuk a bevételi nyilvántartásunkba az aktuális árfolyamon. (A későbbi váltás elvileg nem képez már adóköteles jövedelmet, mert az árfolyamnyereség a KATÁNÁL nem értelmezhető. De ez még egyes adószakértőknél vita tárgya. Én egyelőre nem foglalkozok vele)
Kettős könyvvitel esetén (pl egy KFT-nél) a kriptodevizát "egyéb követelés"-ként nyilvántartjuk. Ha eladjuk vagy felhasználjuk, az árfolyamkülönbséget a "pénzügyi műveletek bevételei/ráfordításai" alá könyveljük. (Meg a ráfordítások alá kellene könyvelni a tranzakciós díjakat is)

VÁLTÓ FELÉ NEM SZÁMLÁZUNK, hiszem ott már a saját követelésünket váltjuk csak át, az pénzügyi művelet. Itt a váltó forgalmi kivonata a bizonylatunk. (Mert ugye a bank felé sem számlázunk, meg a pénzváltó felé sem, ha eladjuk neki a devizánkat, hanem ő ad egy bizonylatot az ügyletről.)

Alkalmazott árfolyam: fiat/HUF esetén mindig a tárgynapi MNB árfolyam. Vagyis  a coin-t először EUR-ba (ha nem lehet, akkor dollárba, vagy egyéb olyan fiat-ba, aminek van MNB-s forint árfolyama) ki kell fejezni. Erre célszerű mindig ugyanazt a váltót használni, a tranzakcióhoz legközelebbi időponttal (én a tranzakció percében érvényes záróáárat veszem a kraken-ről.)
Vagy akár több váltó árfolyamát, ha nem lehet az adott coin-t direktbe váltani fiat-ra (pl. Bittrex: xCoin/BTC, Kraken EUR/BTC)
Kettős könyvvitel esetén ezt még fel is kellene tüntetni a számviteli politikában.

A verzió forrása: Magyar Bitcoin Egyesület ügyvédje

B verzió forrása: Nemzetgazdasági Minisztérium
https://imgur.com/a/XPalQ


sfdave

Idézetet írta: Lord11 Dátum január 24, 2018, 02:03:38 DÉLUTÁN
Bányászat vállalkozásként (már le lett írva, de eltűntek a bejegyzések).
Kétféle megoldás létezik:

A verzió: számlázás a pool-nak, (szolgáltatás értékesítés). Ez szépen ki lett fejtve korábban. A pool-nak számlázod ki a hashpower nyújtást, aki ezért BTC-ben fizet. Hátulütője, hogy ÁFA tv. alá tartozik. Külföldre való számlázással (vagy AAM státusszal ez megúszható). EU-s országba EU-s adószámmal történő áfa-mentes ÁTHK számlázás működhet (pl. Nicehash felé). A gond abból lehet, hogy míg a te könyvelőd lejelenti a VIES felé az A60-as adatlapon ezt az értékesítést, addig a pool nem. Ebből gond egy keresztellenőrzéskor lehet. Harmadik országba (Kína, USA stb.) történő ÁFA-mentes ÁTHK számlázás az gond nélkül működhet.

B verzió: a bányászott kriptodeviza "térítés nélkül kapott követelés", ami "egyéb bevétel"-nek minősül, tehát nem értékesítés, nem kell számlát kiállítani. A bevétel alapbizonylata itt maga a blokklánc tranzakciója, azt kell nyilvántartanunk.

A továbbiakban pedig, amint megérkezik a kriptodevizánk:
Azt nyilván kell tartani, a megszerzéskori érvényes árfolyamon. KATÁSként elvileg itt véget is ér a sztori, vagyis csak beírjuk a bevételi nyilvántartásunkba az aktuális árfolyamon. (A későbbi váltás elvileg nem képez már adóköteles jövedelmet, mert az árfolyamnyereség a KATÁNÁL nem értelmezhető. De ez még egyes adószakértőknél vita tárgya. Én egyelőre nem foglalkozok vele)
Kettős könyvvitel esetén (pl egy KFT-nél) a kriptodevizát "egyéb követelés"-ként nyilvántartjuk. Ha eladjuk vagy felhasználjuk, az árfolyamkülönbséget a "pénzügyi műveletek bevételei/ráfordításai" alá könyveljük. (Meg a ráfordítások alá kellene könyvelni a tranzakciós díjakat is)

VÁLTÓ FELÉ NEM SZÁMLÁZUNK, hiszem ott már a saját követelésünket váltjuk csak át, az pénzügyi művelet. Itt a váltó forgalmi kivonata a bizonylatunk. (Mert ugye a bank felé sem számlázunk, meg a pénzváltó felé sem, ha eladjuk neki a devizánkat, hanem ő ad egy bizonylatot az ügyletről.)

Alkalmazott árfolyam: fiat/HUF esetén mindig a tárgynapi MNB árfolyam. Vagyis  a coin-t először EUR-ba (ha nem lehet, akkor dollárba, vagy egyéb olyan fiat-ba, aminek van MNB-s forint árfolyama) ki kell fejezni. Erre célszerű mindig ugyanazt a váltót használni, a tranzakcióhoz legközelebbi időponttal (én a tranzakció percében érvényes záróáárat veszem a kraken-ről.)
Vagy akár több váltó árfolyamát, ha nem lehet az adott coin-t direktbe váltani fiat-ra (pl. Bittrex: xCoin/BTC, Kraken EUR/BTC)
Kettős könyvvitel esetén ezt még fel is kellene tüntetni a számviteli politikában.

A verzió forrása: Magyar Bitcoin Egyesület ügyvédje

B verzió forrása: Nemzetgazdasági Minisztérium
https://imgur.com/a/XPalQ

Na mehetnek a + ok Lordnak!

SSJPiotr

Nem lehet simán KATÁsként a számlára beérkezett összeg után lejelenteni a jövedelmet, számlázás nélkül?
Egy több, mint 10 éves valós pénz alapú játéknál a NAV vizsgálata alapján így kellett adóznom (magánszemélyként önálló tevékenységből származó jövedelemként, tavaly nyáron vizsgálták). Ott is játékbeli pénz (PED, lehetne akármelyik kriptovaluta is) amivel játékon belül azt csinálok és úgy forgatom, ahogy akarom, adózási kötelességem onnantól keletkezik, ha pénz érkezik a számlámra.