FOGALMAK ÉS SZAKKIFEJEZÉSEK (KIS HATÁROZÓ KÉZI SZÓTÁR)

Indította Uhura, június 23, 2017, 10:37:43 DÉLELŐTT

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználók és 1 Vendég van a témában

Uhura


SZÓTÁR

Azért índítottam ez a topicot, hogy a bányászattal kapcsolatos sok - még a veteránoknak is sokszor homályos - fogalmat összegyűjtve - magyarázattal  -  lehessen keresni és informálódni.


Kérek mindenkit aki adott fogalmakra jónak ítélt magyarázattal rendelkezik ossza itt meg. Ezen kívül kérek mindenkit , hogy konstruktívan kezeljük más véleményét. Amint egy fogalomra van végleges verzió vagy fél végleges úgy azt felkerül ide az első postba.
Ha valakinek olyan szava, szakkifejezés és fogalma van amit nem ismer azt is megírhatja , hogy fejlődjön a szótár anyaga.

SEGWIT:  Segregated Witness – Az elkülönített aláírás

Info: http://www.bitcoinbazis.hu/segwit-koncepcio-alapjai/

POS:


POW:


DAG:


Difficulty:



Uhura

#1
Kérek mindenkit a FAQ -ban található témákhoz való észrevételeket, megjegyzéseket, hiba jelentéseket , stb. ide írjátok. Előre is köszi.


Nyugodtan írjátok meg ha valami szar , mert nem értem miért nem mondják meg a gyereknek, hogy amit csinál az szar... by Jani (The_VR)

peter1300

Sziasztok!

Írtam a difficulty-re egy fogalmat, talán érthető lesz akkor, ha a többi benne szereplő fogalom is megmagyarázásra kerül, igyekszem folytatni a többivel.

Difficulty:

A difficulty egy érték, ami a hash találatát adja meg egy adott időintervallumban, ennek köszönhetően a megtalált share-ünk száma is csökken. A difficulty egy adott idő alatt kibányászott 2016. blokk után változik, illetve ennek függvénye. Tegyük fel, hogy 10 napig tart a 2016 db blokk "kibányászása" egy teljes hálózatnak. Ha a következő, ugyanazon időintervallum alatt több mint a 10 napba kerül, akkor a nehézség növekedik.   

CoderKevin

Hát ez így.. Akkor ezek szerint a difficultynak állandóan növekednie kellene, de időnként azért csökkenni is szokott. A difficulty (nehézségi szint) arra hivatott, hogy a blokképződési idő megfelelő szinten maradjon. Ha növekszik a network hashrate, esetleg megduplázódik, elméletben duplázódnia kellene a kitermelt blokkoknak is. Ilyenkor viszont, a difficulty is duplázódik, így adott idő alatt mindig ugyanannyi blokk képződik a hálózaton. Ugyanez igaz visszafelé is, ha esik a network hashrate, esik a diff, blocktime marad ugyanannyi.

peter1300

Idézetet írta: CoderKevin Dátum június 27, 2017, 11:26:34 DÉLELŐTT
Hát ez így.. Akkor ezek szerint a difficultynak állandóan növekednie kellene, de időnként azért csökkenni is szokott. A difficulty (nehézségi szint) arra hivatott, hogy a blokképződési idő megfelelő szinten maradjon. Ha növekszik a network hashrate, esetleg megduplázódik, elméletben duplázódnia kellene a kitermelt blokkoknak is. Ilyenkor viszont, a difficulty is duplázódik, így adott idő alatt mindig ugyanannyi blokk képződik a hálózaton. Ugyanez igaz visszafelé is, ha esik a network hashrate, esik a diff, blocktime marad ugyanannyi.

Amint azt írtam, a 2016 db blokk kibányászott idejének függvénye a diff, tehát ha az a bizonyos 2016 db blokkot a következő intervallumban lassabban bányászták ki, akkor a diff csökken, mivel a szummázott hash is csökken. Szóval mind a ketten ugyanazt írtuk le.  :-X

hunstree

Difficulty
A difficulty azt méri, hogy milyen nehéz egy új blokkot generálni/kibányászni. 2016 új blokkonként állítják be, úgy hogy a hálózat kombinált hashelési teljesítményével nagyjából 2 hét alatt lehessen a következő 2016 blokkot kibányászni. A difficulty egyenesen arányos a hálózat hashelési teljesítményével és fordítottan a blokkok kibányászásához szükséges idővel.

Ahhoz hogy valaki sikeresen kibányásszon egy blokkot (és megkapja az érte járó jutalmat), egy a blokkban definiált cél érték-től kisebb hash értéket kell generálnia.
Bitcoin-nál: hash érték = sha256(sha256(X))   
Aki előbb talál ilyen X-et az megkapja a blokkért járó bitcoint.

A legnagyobb lehetséges cél érték (technikai okokból): 2224, ekkor a difficulty a lehető legkisebb 1.
Ha a difficulty D, akkor a cél = (2224)/D    minél nagyobb a D, annál jobban csökken a cél érték
Ekkor egy megfelelő hash megtalálásához várhatóan D * 2256 / (2224) próbálkozás szükséges. (vagy egyszerűbben: D * 232 )

Az alábbi módon pedig azt számolhatjuk ki, mennyi idő alatt generál egy blokkot egy 1GHash teljesítményű rig, ha a difficulty 20000:
20000 * 232 / 109 / 60 / 60 = ~24 óra


pepperoni

Sziasztok!


Ha lehet ilyet kérni, nekem van kis homály, és szerintem ennek magyarázata bekerülhetne ide "FAQ" részeként.


Szóval a kérdésem a walletek biztonságával kapcsolatos, azon belül is a private key, ami érdekel.


Ha van egy offline walletem (Exodus windowsos program) akkor ez ugye biztonságosabb mert birtoklom a privát keyt. Legalábbis ezt mondták az okosok! De hát nekem attól még ezt a private keyt valahogy el kéne menteni magamnak, nem? Hol található? Amúgy a 12 szó megvan.
Köszönöm!

magellan

A 12 szóból tudod generálni a private keyt, vannak erre programok / oldalak, pl.: https://coinomi.com/recovery-phrase-tool.html Backupnak az elég. A veszély ott van, hogy bárki meghekkelheti a gépedet, és lenyúlhatja a private keyt, és ellophatja a coinokat. Ezért, ha sok coinod van, a tartalékot érdemes hardware walletben tartani. Az ugyanúgy seedes (szavas).

Tapatalkkal küldve az én SM-N920G eszközömről


pepperoni

Tehát elég a 12 szavat megjegyezni és a keyt akkor generálni, ha baj van?
Namost ha van HW walletem, akkor pl exodusban tudok exchangelni? Úgy értem, hogy akkor jelszó helyett csak bedugom gépbe a Ledger Nanot? Ha csak simán tárolni jó, akkor nem opció egyelőre.

magellan

Idézetet írta: pepperoni Dátum augusztus 13, 2017, 04:57:51 DÉLUTÁN
Tehát elég a 12 szavat megjegyezni és a keyt akkor generálni, ha baj van?
Namost ha van HW walletem, akkor pl exodusban tudok exchangelni? Úgy értem, hogy akkor jelszó helyett csak bedugom gépbe a Ledger Nanot? Ha csak simán tárolni jó, akkor nem opció egyelőre.
Ha megjegyzed a szavakat, és tönkremegy a géped, akkor bármikor újra tudod generálni a walletedet.

De ha egy vírus ellopja a private kulcsodat, akkor elveszik a coinjaidat.

A HW Walletek tudnak kezelni néhány coint, jellemzően Btc, eth, etc, dash, ltc, és elutalhatod egy exchange-re, vagy fizethetsz vele. Az Exodus egy wallet, ami a ShapeShiftet használja váltásra, ha kereskedni akarsz, nem éri meg, valamelyik igazi exchange-et kell használnod, mint a Gdax(Coinbase), Kraken, Poliniex, stb.

Tapatalkkal küldve az én SM-N920G eszközömről


Stapi

Én az Uncle fogalmát szerepét nem értem, ha kicsit erről fel tudna világosítani valaki azt megköszönném.