Elektromosság, Tápegység, Amperek és Wattok, meg a vezetékek

Indította Fagyi Zoli, december 04, 2016, 03:50:57 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználók és 9 Vendégek van a témában

Simi

Idézetet írta: Franky2Ster Dátum december 03, 2017, 05:11:30 DÉLUTÁN
Olyan akadályba ütköztem, hogy van egy Be Quiet! Dark Power Pro 11 1200W 80+ Platinum tápegységem de csak négy kártyának van hely a táplálásra. Maga a táp bírná csak nincs annyi kimenetem, hogy több kártyát rá tudják tenni. Valaki tudna ebben segíteni, hogy mit ronthat rám el vagy lehet-e orvosolni a dolgot.

Ez első ránézésre nem egyszerű.
Ha kifejezetten mininghez szereztem volna be ezt a tápot és lehetőségem lenne rá, én visszaküldeném és vagy vennék két kisebb tápot (ami még olcsóbb is) vagy rendelnék Zorg-tól, ha a zaj nem probléma (bár ~50% körül terhelve én még aludni is tudok mellette).


Vannak elosztók, mint pl ez: https://www.aliexpress.com/item/2pcs-PCI-Express-Graphics-Card-Connector-PC-Power-Supply-Cable-CPU-Molex-8pin-to-2-PCI/32829554794.html?spm=a2g0s.8937460.0.0.5YYO4e

ezek legtöbbje 18 AWG-s kábelekkel van szerelve (vagy azt írják rá, de valójában mégszarabbal) amivel kapcsolatban pont nemrég írta Zorg:

IdézLeirom megint hogy a szokasos gyarilag hasznalt 18AWG vezetek 7Ampert bir max.Tehat egy korbacs 3x7=21Ax12V=~250W max.

Azaz ha ilyen osztót szeretnél használni és a riser felő felvesz a kártya 40W-ot, akkor rendben lenne Rx 4xx/5xx ekkel, vagy <= GTX 1070 es kártyákkal.
De 1080, 1080Ti, Vega, stb-kkel már nem jó, mert ezekből kettő már 250W felett van (egyes esetekben bőven felette).




Másik probléma az osztással ha erős kártyád van, hogy ez a táp multi-railes, 4 ága van:


+12V1 (A)   35 (420W)
+12V2 (A)   35 (420W)
+12V3 (A)   45 (540W)
+12V4 (A)   45 (540W)

Ha túlterhelsz egy ágat, leáll a táp.
Azaz hiába szerzel mondjuk vastagabb, 16 AWG-s kábelel szerelt elosztót, első két ágon akkor is csak max 420W/ág mehet át, második két ágon pedig 540W/ág.
Azaz ha a rigedben pl.:
- 2 db Vega lenne, 210W+ fogyasztással/kártya
- osztóval szerelve
- az első ágra kötve,

a táp valószínűleg kikapcsolna, hiába summa 600W alatt vagy.

Til

#1141
Idézetet írta: ZsanETtH Dátum december 03, 2017, 11:06:29 DÉLUTÁN
Az a baj ezekkel a technikai adatokkal, hogy papíron vannak és úgy mutatnak nagyon szépen.

Ahogy írta is az az adatlap, 30 fok, szabad levegő, egy szál tyúkbél. Oké. Elő a józan paraszti ésszel.

Olyan körülményekre van megadva ez a 20A, ami a rigben nem létezik, merthogy a léghőmérséklet a legjobb esetben is:
- 50 fok körül van (nem hinném, hogy bárki is légáramlást tanulmányozna és kikerülné a meleg levegőt az összes kábellel)
- össze van kötegelve, ami finoman szólva is rontja a kábel saját hűtését (ha meg melegszik, nő az ellenállás, többet fogyaszt, jobban melegszik...stb),
- folyamatosan terhelve van, éjjel és nappal is amikor egy nyitott rignél még az is előfordulhat, hogy rásüt a nap.

Én nem számoltam most ki semmit, de ha az eddigiek alapján választani kellene, bocs de inkább Zorg adatait fogadnám el.

(Nem tettem hozzá most semmilyen szakmai hozzáértést meg tapasztalatot ami szintén számít, valamint egy leégett számítógéppel már én is gazdagodtam ráadásul egy file-szerverben ahol ilyen terhelések közel nem voltak)
Igen , jól mondod. Személy szerint én sem tennék a korbácsra 7-8 Ampernél nagyobb terhelést, de ide is csak akkor,ha látszólag jó minőségű a vezetékek.Annál is inkább, mert a max terhelést az adatlapban nem tartós a nap 24 órájában használatra szokják megadni.
Plusz az adatlap max 20 Amperet,csak a !!Vezeték!!-re vonatkozik a vezetéken csüngő csatlakozókról nem írt és mért is írt volna.
Hiába van egy max 20 amperre rövid ideig terhelhető vezetéked,ha a csatlakozó csak 10 ampert bír.Előbb kiég a csatlakozó míg a vezetéknek bármi baja lenne.
Most pedig leírok egy gyakorlati példát:
A falban levő 1.5 tömör rézvezeték elvisel 16 Amper, a konnektorok egy nagyáruház villanyszerelési részlegén vásárolt látszólag 16 ampert elviselő szerkezetek.Az adattáblájukban amit a konnektorhoz adtak max 16 amper van megadva.Azzal senki sem számolt, hogy ezek a példányok egy olyan kínai kisipari gyárban készültek, ahol az előírásoknak fittyet hányva jó ha csak 10 amper viselnek el.Szerencsére nagyobb baj nem történt, mivel a kismegszakító leoldott, de akár nagyobb baj is történhetne.
Tehát végezetül ,csak annyit, hogy legyünk nagyon körültekintőek ,mit hova kötünk és mennyi árammal terhelünk!
C:\> del c:\command.com

pcguru68

Sziasztok.Egy amatőr kérdésem lenne.Most raknám össze első riggemet. Hogy tudnám megoldani a bekapcsoló gombot?milyen kapcsolóval tudnám megoldani ha nincs felesleges házam,amiből kiszedjem.köszönöm előre is

husosfagyi

Idézetet írta: pcguru68 Dátum december 12, 2017, 07:21:17 DÉLELŐTT
Sziasztok.Egy amatőr kérdésem lenne.Most raknám össze első riggemet. Hogy tudnám megoldani a bekapcsoló gombot?milyen kapcsolóval tudnám megoldani ha nincs felesleges házam,amiből kiszedjem.köszönöm előre is

Bekapcsoló gombbal :

https://www.ebay.com/itm/10pc-Computer-Motherboard-Power-Cable-Switch-On-Off-Reset-Button-Replacement/162728452473?epid=5008155488&hash=item25e35f2179:g:2ooAAOSwWflZ8995

Artthur

Idézetet írta: husosfagyi Dátum december 12, 2017, 07:30:09 DÉLELŐTT
Idézetet írta: pcguru68 Dátum december 12, 2017, 07:21:17 DÉLELŐTT
Sziasztok.Egy amatőr kérdésem lenne.Most raknám össze első riggemet. Hogy tudnám megoldani a bekapcsoló gombot?milyen kapcsolóval tudnám megoldani ha nincs felesleges házam,amiből kiszedjem.köszönöm előre is

Bekapcsoló gombbal :

https://www.ebay.com/itm/10pc-Computer-Motherboard-Power-Cable-Switch-On-Off-Reset-Button-Replacement/162728452473?epid=5008155488&hash=item25e35f2179:g:2ooAAOSwWflZ8995

És addig is míg megjön a bekapcsoló gomb használj csavarhúzót:
https://i.ytimg.com/vi/Hgx3dE5yndQ/maxresdefault.jpg

kly

Sziasztok

Nem pont a témába vág de van egy kérdésem ami nem hagy nyugodni. Vagyis kettő. Mindkettő szentségtörés és az ördögtől való :) ezért kérem ne trollkodjátok szét.......

1. MIt szóla egy VGA ha a 8 vagy 6 os csatira nem 12V hanem 5V ot adnék. Mert ugye miért kell neki 12v hiszen egyből ott van utána a DCDC ami a GPU -t és ramokat látja el. Hogy a kártyagyártók miért a 12V ot használják az a tápegységek miatt van és a kábel keresztmetszetek miatt. Ha 5V ot használnának akkor kb kétszer akkora áram folyna  mint 12V on és a kábelek még így sem bírnák mint 12V esetén. Viszont nekem van pár 5V párezer amperes tápom. Mi lenne ha gártanék hozzá 6 os csatikat?

2. USB riser. Ezeken USB3 csati van. Ez valóban USB3 vagy csak a kábelt használták fel? Értem ezt úgy hogy USB3 HUB al osztható lenne PCIe slot?     

dpeter

Idézetet írta: klykkly Dátum december 12, 2017, 07:58:27 DÉLELŐTT
Sziasztok

Nem pont a témába vág de van egy kérdésem ami nem hagy nyugodni. Vagyis kettő. Mindkettő szentségtörés és az ördögtől való :) ezért kérem ne trollkodjátok szét.......

1. MIt szóla egy VGA ha a 8 vagy 6 os csatira nem 12V hanem 5V ot adnék. Mert ugye miért kell neki 12v hiszen egyből ott van utána a DCDC ami a GPU -t és ramokat látja el. Hogy a kártyagyártók miért a 12V ot használják az a tápegységek miatt van és a kábel keresztmetszetek miatt. Ha 5V ot használnának akkor kb kétszer akkora áram folyna  mint 12V on és a kábelek még így sem bírnák mint 12V esetén. Viszont nekem van pár 5V párezer amperes tápom. Mi lenne ha gártanék hozzá 6 os csatikat?

2. USB riser. Ezeken USB3 csati van. Ez valóban USB3 vagy csak a kábelt használták fel? Értem ezt úgy hogy USB3 HUB al osztható lenne PCIe slot?   

Szerintem nem és nem.
VRM alapból 12V-ra van tervezve, még ha elmenne 5V-al, akkor sem bírná a kártya, mert a vezetékezés elégne rajta, a 12V-nak megfelelő áramerősségre van méretezve, nem a több mint kétszerannyi 5V-nak megfelelőre.
USB3 kábel, de nem úgy van bekötve mint usb3, rossz esetben a hubod vagy a kártyád tönkre is mehet.
Are you a one or a zero?
We live in a kingdom of bullshit.

https://blogchain.hu

kly

Idézetet írta: dpeter Dátum december 12, 2017, 08:23:38 DÉLELŐTT
Idézetet írta: klykkly Dátum december 12, 2017, 07:58:27 DÉLELŐTT
Sziasztok

Nem pont a témába vág de van egy kérdésem ami nem hagy nyugodni. Vagyis kettő. Mindkettő szentségtörés és az ördögtől való :) ezért kérem ne trollkodjátok szét.......

1. MIt szóla egy VGA ha a 8 vagy 6 os csatira nem 12V hanem 5V ot adnék. Mert ugye miért kell neki 12v hiszen egyből ott van utána a DCDC ami a GPU -t és ramokat látja el. Hogy a kártyagyártók miért a 12V ot használják az a tápegységek miatt van és a kábel keresztmetszetek miatt. Ha 5V ot használnának akkor kb kétszer akkora áram folyna  mint 12V on és a kábelek még így sem bírnák mint 12V esetén. Viszont nekem van pár 5V párezer amperes tápom. Mi lenne ha gártanék hozzá 6 os csatikat?

2. USB riser. Ezeken USB3 csati van. Ez valóban USB3 vagy csak a kábelt használták fel? Értem ezt úgy hogy USB3 HUB al osztható lenne PCIe slot?   

Szerintem nem és nem.
VRM alapból 12V-ra van tervezve, még ha elmenne 5V-al, akkor sem bírná a kártya, mert a vezetékezés elégne rajta, a 12V-nak megfelelő áramerősségre van méretezve, nem a több mint kétszerannyi 5V-nak megfelelőre.
USB3 kábel, de nem úgy van bekötve mint usb3, rossz esetben a hubod vagy a kártyád tönkre is mehet.

Igen én is így sejtettem :) csak nem hagyott nyugodni.

Szegedi

Tisztelt fórumozók!

Az lenne a kérdésem felétek, hogy jelenleg van 3db rx570 és kártyám, később szeretném ezt tovább bővíteni 6-7 kartyara. Milyen tápot vegyek? Esetleg milyen tápokat és kossem
osssze őket?

Szép esetét!

Franky2Ster

Én ajánlani tudom a Be Quiet! Dark Power Pro 11 szériát az egyik legjobb táp!

Zorg33

Idézetet írta: klykkly Dátum december 12, 2017, 07:58:27 DÉLELŐTT
Sziasztok

Nem pont a témába vág de van egy kérdésem ami nem hagy nyugodni. Vagyis kettő. Mindkettő szentségtörés és az ördögtől való :) ezért kérem ne trollkodjátok szét.......

1. MIt szóla egy VGA ha a 8 vagy 6 os csatira nem 12V hanem 5V ot adnék. Mert ugye miért kell neki 12v hiszen egyből ott van utána a DCDC ami a GPU -t és ramokat látja el. Hogy a kártyagyártók miért a 12V ot használják az a tápegységek miatt van és a kábel keresztmetszetek miatt. Ha 5V ot használnának akkor kb kétszer akkora áram folyna  mint 12V on és a kábelek még így sem bírnák mint 12V esetén. Viszont nekem van pár 5V párezer amperes tápom. Mi lenne ha gártanék hozzá 6 os csatikat?

2. USB riser. Ezeken USB3 csati van. Ez valóban USB3 vagy csak a kábelt használták fel? Értem ezt úgy hogy USB3 HUB al osztható lenne PCIe slot?   


hátőő... ::)


1. Nem.
2. Nem. Szóba sem jön az USB kommunikációs protokol. Csak mint jeltovábbító vezeték van felhasználva az USB3 kábel, mert ott áll hegyekben kínában és pont annyi ere van (9), ami éppen elviszi az x1 PCI-E kommunikációban résztvevő jeleket (tápot nem!).
Ha valaki PINOUT akar látni, ide kattintson! :D

kly

#1151
sziasztok

powered USB Riser használja a molex(vagy akármi) 5V ágát vagy csak a 12V? Nincs most kéznél nem tudom kimérni.
Megnézné vagy inkább kimérné valaki?

köszönöm

kly

Idézetet írta: Zorg33 Dátum december 18, 2017, 02:10:32 DÉLELŐTT
Idézetet írta: klykkly Dátum december 12, 2017, 07:58:27 DÉLELŐTT
Sziasztok

Nem pont a témába vág de van egy kérdésem ami nem hagy nyugodni. Vagyis kettő. Mindkettő szentségtörés és az ördögtől való :) ezért kérem ne trollkodjátok szét.......

1. MIt szóla egy VGA ha a 8 vagy 6 os csatira nem 12V hanem 5V ot adnék. Mert ugye miért kell neki 12v hiszen egyből ott van utána a DCDC ami a GPU -t és ramokat látja el. Hogy a kártyagyártók miért a 12V ot használják az a tápegységek miatt van és a kábel keresztmetszetek miatt. Ha 5V ot használnának akkor kb kétszer akkora áram folyna  mint 12V on és a kábelek még így sem bírnák mint 12V esetén. Viszont nekem van pár 5V párezer amperes tápom. Mi lenne ha gártanék hozzá 6 os csatikat?

2. USB riser. Ezeken USB3 csati van. Ez valóban USB3 vagy csak a kábelt használták fel? Értem ezt úgy hogy USB3 HUB al osztható lenne PCIe slot?   


hátőő... ::)


1. Nem.
2. Nem. Szóba sem jön az USB kommunikációs protokol. Csak mint jeltovábbító vezeték van felhasználva az USB3 kábel, mert ott áll hegyekben kínában és pont annyi ere van (9), ami éppen elviszi az x1 PCI-E kommunikációban résztvevő jeleket (tápot nem!).
Ha valaki PINOUT akar látni, ide kattintson! :D


Tápot nem? kell hogy vigyen tápot! Ha nem vinne minek a 3V3 stab a panelra?

riczkoi17

Sziasztok! Tanácsot szeretnék kérni egy problémára! Config 850 zalmann gold plus táp 6 db 1060 gtx kártya 4 gb ram btc pro alaplap! 4 hónapja bányászik a gép de csak úgy hogy az usb riserek ellenére az alaplapra külön két 2 molex plussz áram megy mert másképpen nem megy! A riserem a szarabb sata 1 sárga vezeték! Egy szál satára 2 db kártya volt téve! Fogyasztás falból mindennel együtt 580-600 watt! 3 db sata ma megolvadt rajta! Minden ugyanaz a beállítás fogyasztás. Tudom szar a riser de mellette van egy ugyanilyen config csak 1000 es táppal és ott nem melegszik! Mitől lehet ez? Hőfok a kártyáknál azonos 60-64 fok Meg azt sem értem miért nem megy alaplapi plusz áram nélkül,? A másikon sincs.. Előrre is köszönöm a választ

gl81

Sziasztok, PC (nem szerver) tápegységet hány százalékáig "illik" folyamatos terhelésnek kitenni?
60-70% vagy mehet nyugodtan 7/24-ben 90%-on?

THX!

Franky2Ster

Idézetet írta: gl81 Dátum december 28, 2017, 10:37:22 DÉLUTÁN
Sziasztok, PC (nem szerver) tápegységet hány százalékáig "illik" folyamatos terhelésnek kitenni?
60-70% vagy mehet nyugodtan 7/24-ben 90%-on?

THX!

Ha jó a tápegység értem itt azt, hogy minőségi darab nem valami no name akkor simán mehet 24/7-be 90-100%-on.

woren

Idézetet írta: gl81 Dátum december 28, 2017, 10:37:22 DÉLUTÁN
Sziasztok, PC (nem szerver) tápegységet hány százalékáig "illik" folyamatos terhelésnek kitenni?
60-70% vagy mehet nyugodtan 7/24-ben 90%-on?

THX!


70-80 %

Til

#1157
Idézetet írta: gl81 Dátum december 28, 2017, 10:37:22 DÉLUTÁN
Sziasztok, PC (nem szerver) tápegységet hány százalékáig "illik" folyamatos terhelésnek kitenni?
60-70% vagy mehet nyugodtan 7/24-ben 90%-on?

THX!
Én azzal egészíteném ki az előttem szólókat, hogy azt olvastam ,akkor tud a tápegység a leggazdaságosabban legjobb hatásfokkal dolgozni ,ha a max terhelése 65-70%.Tehát ezt ne haladjuk túl,ha számít a fogyasztás.A gyártó amit megad hatásfok értéket nem 100% terhelésre adja meg.Gondolom az alkatrészek az IC-k ,kondik ,ellenállások stb. ezen az értékhatár alatt működnek a legstabilabban.
Mielőtt bárki belém köt,hogy ez egy nagy hülyeség ,hozzáteszem ,hogy én sosem mértem ezt a dolgot, valamint én is olvastam amit megosztottam!
De nyilván egy minőségi táp simán elmegy 100%-os terhelésen, kérdés,hogy milyen hatásfokkal.
C:\> del c:\command.com

Franky2Ster

Idézetet írta: Til Dátum december 29, 2017, 08:25:51 DÉLELŐTT
Idézetet írta: gl81 Dátum december 28, 2017, 10:37:22 DÉLUTÁN
Sziasztok, PC (nem szerver) tápegységet hány százalékáig "illik" folyamatos terhelésnek kitenni?
60-70% vagy mehet nyugodtan 7/24-ben 90%-on?

THX!
Én azzal egészíteném ki az előttem szólókat, hogy azt olvastam ,akkor tud a tápegység a leggazdaságosabban legjobb hatásfokkal dolgozni ,ha a max terhelése 65-70%.Tehát ezt ne haladjuk túl,ha számít a fogyasztás.A gyártó amit megad hatásfok értéket nem 100% terhelésre adja meg.Gondolom az alkatrészek az IC-k ,kondik ,ellenállások stb. ezen az értékhatár alatt működnek a legstabilabban.
Mielőtt bárki belém köt,hogy ez egy nagy hülyeség ,hozzáteszem ,hogy én sosem mértem ezt a dolgot, valamint én is olvastam amit megosztottam!
De nyilván egy minőségi táp simán elmegy 100%-os terhelésen, kérdés,hogy milyen hatásfokkal.

Beszéljünk minőségi tápegységekről 100%-os terhelés mellett ilyen hatásfokot tudnak:

Standard 80%
Bronz 82%
Ezüst 85%
Arany 87%
Platina 89%
Titánium 90%


Til

#1159
Idézetet írta: Franky2Ster Dátum december 29, 2017, 11:12:06 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Til Dátum december 29, 2017, 08:25:51 DÉLELŐTT
Idézetet írta: gl81 Dátum december 28, 2017, 10:37:22 DÉLUTÁN
Sziasztok, PC (nem szerver) tápegységet hány százalékáig "illik" folyamatos terhelésnek kitenni?
60-70% vagy mehet nyugodtan 7/24-ben 90%-on?

THX!
Én azzal egészíteném ki az előttem szólókat, hogy azt olvastam ,akkor tud a tápegység a leggazdaságosabban legjobb hatásfokkal dolgozni ,ha a max terhelése 65-70%.Tehát ezt ne haladjuk túl,ha számít a fogyasztás.A gyártó amit megad hatásfok értéket nem 100% terhelésre adja meg.Gondolom az alkatrészek az IC-k ,kondik ,ellenállások stb. ezen az értékhatár alatt működnek a legstabilabban.
Mielőtt bárki belém köt,hogy ez egy nagy hülyeség ,hozzáteszem ,hogy én sosem mértem ezt a dolgot, valamint én is olvastam amit megosztottam!
De nyilván egy minőségi táp simán elmegy 100%-os terhelésen, kérdés,hogy milyen hatásfokkal.

Beszéljünk minőségi tápegységekről 100%-os terhelés mellett ilyen hatásfokot tudnak:

Standard 80%
Bronz 82%
Ezüst 85%
Arany 87%
Platina 89%
Titánium 90%
prohardver.hu? :)

Ez az Evga hivatalos oldaláról van pl egy bronz minősítésű tápegység:
80 PLUS Bronze certified, with 85% efficiency or higher under typical loads
Tehát tipikus terhelés mellett.Én itt sehol nem látom odaírva,hogy a tipikus terhelés az mikor csutkán jár 100%-on. :)
Nem tudom azt amit bemásoltál mennyire helyes vagy helytelen,de még mindig tartom azt a tényt,hogy az előző írásomat olvastam egy tápok gyártásával foglalkozó oldalon.Nem én találtam ki!
Nem fogok vitázni, én biztos nem fogom 100%-on tolni, aki meg úgy érzi ezt kell tennie az tegye.
C:\> del c:\command.com