Hírek:

Az újonnan regisztrálók nézzék meg a spam mappában a megerősítő levelet!

Main Menu

Hűtés (rig és helyiség cooling) + tűzvédelem

Indította Uhura, március 25, 2017, 12:32:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználók és 5 Vendégek van a témában

Székely Vegán

Idézetet írta: Uhura Dátum április 25, 2017, 09:41:26 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Székely Vegán Dátum április 25, 2017, 04:56:49 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Uhura Dátum április 25, 2017, 09:31:00 DÉLELŐTT
Vegán háza kicsit a kukorica goréra vagy dohány szárítóra hajaz - bocsi Vegán, nem a kinézetre hanem a levegő áramlásra gondolok - oldalt teljesen nyitott, van egy magas beltere és alulról is "nyitott" így a levegő folyamatosan áramlik benne fölfelé. Ez a legjobb a kérdés az amit a videok alapján nem igen látok, hogy fent van-e nyitott része ahol a meleg levegő kijuthat. Mert ha van akkor a meleg hatására csak nőni fog a levegő áramlás. Ez kb. ugyanolyan mint a ma egyre népszerűbb nap kémény működési elve. Alulról bemegy a "hideg" levegő fent távozik a meleg levegő a légáramlás pedig turbinákat mozgat amik áramot termelnek.
A kérdés az az, hogy a levegő áramlás sebessége és a szállítót légmennyiség mennyi , minél nagyobb annál jobb, mert ha a meleg levegőt nagy sebességgel fújod akkor a melegebb is hűvösebbnek tűnik és a termelődő hőt nagyobb mennyiségű levegő szállítja el

A tornác részen az eresz nyitott mindenhol igy mikor van levegő mozgás kőnnyedén távozik a meleg levegő.
De mikor nem mozog a levegő akkor kissé bent reked mert pont a ház elejénél ahol a gépek vannak nincs nyitott tető/eresz. Ezért tűnődök hogy beteszek majd 1-2 nagy ventit amikor nagy melegek lesznek hogy terelje a meleg levegőt a 2 oldalra ahol nyitott az eresz.

Arra nem gondoltál, hogy felfele nyitsz egy nyílást , zárhatót , lamellásat bármit a teraszt lefedő tetőn ? mert ha terasz tetőn a legmagasabb pontnál kinyitnád akkor , alulról "felszívná" a hideget felül meg elmenne a meleg és állandó húzat lenne.

Gondolni gondoltam.. de még nem tudtam rávenni magam hogy megcsináljam.
***BÁNYÁSZ ÉS KRIPTOPÉNZ VIDEÓIM***
https://www.youtube.com/channel/UC1l3y27zXgQqIumFnzIl0FQ

Uhura

Idézetet írta: Székely Vegán Dátum április 25, 2017, 11:07:33 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Uhura Dátum április 25, 2017, 09:41:26 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Székely Vegán Dátum április 25, 2017, 04:56:49 DÉLUTÁN
Idézetet írta: Uhura Dátum április 25, 2017, 09:31:00 DÉLELŐTT
Vegán háza kicsit a kukorica goréra vagy dohány szárítóra hajaz - bocsi Vegán, nem a kinézetre hanem a levegő áramlásra gondolok - oldalt teljesen nyitott, van egy magas beltere és alulról is "nyitott" így a levegő folyamatosan áramlik benne fölfelé. Ez a legjobb a kérdés az amit a videok alapján nem igen látok, hogy fent van-e nyitott része ahol a meleg levegő kijuthat. Mert ha van akkor a meleg hatására csak nőni fog a levegő áramlás. Ez kb. ugyanolyan mint a ma egyre népszerűbb nap kémény működési elve. Alulról bemegy a "hideg" levegő fent távozik a meleg levegő a légáramlás pedig turbinákat mozgat amik áramot termelnek.
A kérdés az az, hogy a levegő áramlás sebessége és a szállítót légmennyiség mennyi , minél nagyobb annál jobb, mert ha a meleg levegőt nagy sebességgel fújod akkor a melegebb is hűvösebbnek tűnik és a termelődő hőt nagyobb mennyiségű levegő szállítja el

A tornác részen az eresz nyitott mindenhol igy mikor van levegő mozgás kőnnyedén távozik a meleg levegő.
De mikor nem mozog a levegő akkor kissé bent reked mert pont a ház elejénél ahol a gépek vannak nincs nyitott tető/eresz. Ezért tűnődök hogy beteszek majd 1-2 nagy ventit amikor nagy melegek lesznek hogy terelje a meleg levegőt a 2 oldalra ahol nyitott az eresz.

Arra nem gondoltál, hogy felfele nyitsz egy nyílást , zárhatót , lamellásat bármit a teraszt lefedő tetőn ? mert ha terasz tetőn a legmagasabb pontnál kinyitnád akkor , alulról "felszívná" a hideget felül meg elmenne a meleg és állandó húzat lenne.

Gondolni gondoltam.. de még nem tudtam rávenni magam hogy megcsináljam.

Elhiszem :) amikor először jártam életemben kb. olyan meleg helyen mint Florida megértettem a szieszta értelmét, és legyőztem minden előítéletemet a hűvösben kártyázó déliekkel szemben.  Bár igaz meg van az előnye a déli meleg klímának... vagy beledöglesz vagy lefogysz egy 18-19 testtömeg indexre , hogy bírjad. Az is elég lehet ha kinyomsz egy nagyobb csövet a tetőn keresztül mint egy kémény.

Skankhunt42

Jon a nyar, muszaj lesz kitalalnom valamit. A garzsban melegszik a helyzet. :D 45 fokra kuszott fel a homerseklet amig elmentunk bevasarolni.

exertech001

Idézetet írta: Skankhunt42 Dátum május 27, 2017, 06:22:23 DÉLELŐTT
Jon a nyar, muszaj lesz kitalalnom valamit. A garzsban melegszik a helyzet. :D 45 fokra kuszott fel a homerseklet amig elmentunk bevasarolni.

Mobilklíma. :)

Skankhunt42

Idézetet írta: exertech001 Dátum május 27, 2017, 10:24:56 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Skankhunt42 Dátum május 27, 2017, 06:22:23 DÉLELŐTT
Jon a nyar, muszaj lesz kitalalnom valamit. A garzsban melegszik a helyzet. :D 45 fokra kuszott fel a homerseklet amig elmentunk bevasarolni.

Mobilklíma. :)

A mobilklimatul sokat zabal.
Viszont azon gondolkozom hogy megprobalkozom egy evaporative cooler-rel(fogalmam sincs mi ennek a magyar neve), elmeletileg es a DHT 22 merese alapjan is eleg alacsony a paratartalom a garazsban ahhoz hogy effektiven mukodjon, es kevbesebbet eszik mint 200W(egy 1500-2000 CFM-es). Mar csak ezt nem tudom mekkorat kene vennem, hogy vajon eleg lenne egy kisebb amit csak berakok a banyagepekhez a sarokba vagy vegyek inkabb egy nagyobbat ami akar az egesz garazst kepes huteni.

kolieee

En pince helysegben tarolom  telen nyaron kb egyforma homerseklet persze legyen rajta egy ablak minimum oda beraksz egy ventit oszt csokolom

Skankhunt42

Idézetet írta: kolieee Dátum május 27, 2017, 04:05:47 DÉLUTÁN
En pince helysegben tarolom  telen nyaron kb egyforma homerseklet persze legyen rajta egy ablak minimum oda beraksz egy ventit oszt csokolom

Nincs pincem, csak egy storm shelter. :D

Uhura

Idézetet írta: Skankhunt42 Dátum május 27, 2017, 03:31:55 DÉLUTÁN
Idézetet írta: exertech001 Dátum május 27, 2017, 10:24:56 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Skankhunt42 Dátum május 27, 2017, 06:22:23 DÉLELŐTT
Jon a nyar, muszaj lesz kitalalnom valamit. A garzsban melegszik a helyzet. :D 45 fokra kuszott fel a homerseklet amig elmentunk bevasarolni.

Mobilklíma. :)

A mobilklimatul sokat zabal.
Viszont azon gondolkozom hogy megprobalkozom egy evaporative cooler-rel(fogalmam sincs mi ennek a magyar neve), elmeletileg es a DHT 22 merese alapjan is eleg alacsony a paratartalom a garazsban ahhoz hogy effektiven mukodjon, es kevbesebbet eszik mint 200W(egy 1500-2000 CFM-es). Mar csak ezt nem tudom mekkorat kene vennem, hogy vajon eleg lenne egy kisebb amit csak berakok a banyagepekhez a sarokba vagy vegyek inkabb egy nagyobbat ami akar az egesz garazst kepes huteni.

Nem tudom hirtelen én sem a magyar nevét - párologtató vagy valamin ilyesmi - a lényege, hogy a víz párolgását és az így létrejövő hőelvonást  hasznosítva hűti le a levegőt. Általában nagy ipari létesítményeknél használják mert olcsó, bár önmagában vannak veszélyei is -> Legionella (legiós betegség) . Lehet egy hűtve szárító is kéne mert ezeknél ha minden igaz nő a szállított levegő páratartaloma is.

Arra nem gondoltál, hogy a garázsban csinálsz egy kis légozást alul lyukakat , felül pedig egy csőves ventrit beszerelész és ha nő a légcsere akkor javul a hűtés ?


Artthur

Pont ilyenen gondolkodom en is, nem ertek az ipari ventikhez tudna valaki linkelni megbizhatot ami 0/24ben is megallja a helyet? Mert ezek a kis wc szelloztetok gyorsan romlanak.
Szoval nekem adott egy 45x45 ablak/ mar csak nyilas mert ablakot kivettem, oda szeretnek egyet.

Skankhunt42

Idézetet írta: Uhura Dátum május 28, 2017, 05:50:59 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Skankhunt42 Dátum május 27, 2017, 03:31:55 DÉLUTÁN
Idézetet írta: exertech001 Dátum május 27, 2017, 10:24:56 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Skankhunt42 Dátum május 27, 2017, 06:22:23 DÉLELŐTT
Jon a nyar, muszaj lesz kitalalnom valamit. A garzsban melegszik a helyzet. :D 45 fokra kuszott fel a homerseklet amig elmentunk bevasarolni.

Mobilklíma. :)

A mobilklimatul sokat zabal.
Viszont azon gondolkozom hogy megprobalkozom egy evaporative cooler-rel(fogalmam sincs mi ennek a magyar neve), elmeletileg es a DHT 22 merese alapjan is eleg alacsony a paratartalom a garazsban ahhoz hogy effektiven mukodjon, es kevbesebbet eszik mint 200W(egy 1500-2000 CFM-es). Mar csak ezt nem tudom mekkorat kene vennem, hogy vajon eleg lenne egy kisebb amit csak berakok a banyagepekhez a sarokba vagy vegyek inkabb egy nagyobbat ami akar az egesz garazst kepes huteni.

Nem tudom hirtelen én sem a magyar nevét - párologtató vagy valamin ilyesmi - a lényege, hogy a víz párolgását és az így létrejövő hőelvonást  hasznosítva hűti le a levegőt. Általában nagy ipari létesítményeknél használják mert olcsó, bár önmagában vannak veszélyei is -> Legionella (legiós betegség) . Lehet egy hűtve szárító is kéne mert ezeknél ha minden igaz nő a szállított levegő páratartaloma is.

Arra nem gondoltál, hogy a garázsban csinálsz egy kis légozást alul lyukakat , felül pedig egy csőves ventrit beszerelész és ha nő a légcsere akkor javul a hűtés ?

Gondolkodtam mar azon amit irsz csak ahhoz szetkell furni-fargni a hazat, ahhoz meg most semmi kedvem, plusz itt nagyon komolyan veszik a city code-nak valo megfelelest, szoval a mennyezetre szerelt szelloztetot kikell vezetni a teton at amihez meg muszaj "szakembert" hivnom. Multkor megprobalkoztam a paraelszivo kivezetesevel a teton... de egyedul nem ment, olyan ismerosom meg nincs aki szivesen bohockodik velem a 45 fokos dolesszogu teton. :D

molmat1013

Kezd a nyár beköszönteni ami a számunkra és a videókártyák számárára nem a legjobb. Magasabb GPU és VRM hőmérséklet ami magában hordozza a magasabb venti fordulatot ami viszont a fülünket bántja.. Sajnos ez egy ördögi kör amit még most elég nehezen tudunk kiküszöbölni! Tudom van akinek a pincében , légkondis szobában stb van a gépe ahol ez a probléma nem áll fent viszont van olyan eset is amikor 10emeleten a nappaliban bányászik a gép.

Jelen esetben én a 8. emeleten lakok és fel akarok készülni előre a nagy melegre és megakadályozni a kártyák halálát, hiába van garancia sajnos nem fog tudni a gyártó se adni másik kártyát maximum levásárolhatom az árát. És ha már itt vagyunk a garanciánál tudom garanciavesztéssel jár a kártya megbontása... Láttátok már a garancia "blombát" MSI kártyákon? Ha nem jelzem elég egyszerű sérülés mentesen levenni :)

Szóval amit tervezek az nem más mint egy 6kártyás riget vízhűtéssel hűteni. Amiket találtam rendszereket a neten igencsak elrugaszkodott árral vannak ellátva így a hűtő blokkot magam tervezem és gyártanám le. A keringtetést egy Eheim pumpa végezné, a radiátor egy 6x12 ventilátort fogadni képesre gondoltam.
Ami a hűtő blokkal kapcsolatos még ,hogy nem csak a GPU-t hűtené hanem a memóriát és a VRM modult is így érve el a legkisebb hőmérsékletet.

Amit elvárnák az egész rendszertől ,hogy hűvösebb legyen (30fokos szoba hőmérséklet mellett se legyen 50-55fok felett se a GPU se a VRM hőmérséklet) és csendesebb (sokkal!!!).

Ami viszont nekem ehez szükséges az nem más mint egy halott MSI RX 470 kártya! Esetlég nem cserélték ki gariba és csak a port fogja nálad kérlek írj rám! :)

GepyMiner

#31
Nálam pont holnap szerelnek klímát, panel 10. emelet azaz jó meleg van nyáron rig nélkül is.
Igaz, hogy garisak a kártyák, de épp olvastam másik topicban, hogy vagy a pénzt adják vissza (levásárlás) vagy rx580-t vagy hasonlót adnak ami meg nem 1x8 pines, és gond lehet az extra 8 pin szükséglet.
Jelenleg 2db 750-es moduláris tápról mennek (EVGA/Corsair), mindegyiken van 3x (vagy 4x) 8 pines, meg ugye a riser-ek sata-ról átalakított 6 pines (2x3) kapják a kakaót (azaz nem molex)

Apropó, épp ma volt az első gond a riggel 7 hónap után: Az egyik kártya hirtelen 511 fokott kezdett mutatni, venti 100%, volt és fesz leesett 0-ra, aztán restartkor vagy nem is jelent meg a kártya vagy összevissza adatokkal (1-2 napja fura szag jött de nem tudtam, hogy rig vagy ablak felől kintről). Cseréltem risert, semmi javulás. Átdugtam másik pci-e-re, semmi. 8 pines másik powert dugtam rá, semmi. Lehúztam minden kártyát és csak ez maradt rajta, windows logo után monitor kikapcsol (no signal) és utána nem is bootol. Azt hittem, a kártya romlott el, mert 1-2 napja fura szagot éreztem rig felől (3-4 napja dualban bányászok, eddig csak single ment). Végül utolsó próbaként egy másik sata-ra dugtam a powert, és lám, minden megoldódott! úgy tűnik, épp elég volt a duál miningből adódó extra 140W extra fogyasztás (kártyánként kb 20W extra) ahhoz, hogy a sata-s kábel ne bírja az áramot. mindkét 750-es tápon 2 db 3 sata-power-es kábel van, egy kártya megy 1 ágról, másik 3 satáson meg 1-1 kártya van, az első szabad, a 2. 3. satapower-en volt 2 kártya, ott az utolsó sata ment ki. Szerintem nem fogom erőltetni duált, maradok simánál mint eddig 7 hónapig, de megnyugtató, hogy nem a kártya romlott el :)
A klíma remélve megoldja majd a helyzetet, 29 fokos helyett 24 lesz a szoba nyáron, és így a kártyák GPU-ja se 58-62 fokon hanem 55-59 fokon megy majd, nem szeretem, ha 60-nál magasabb a hőmérsékletük, tudom, hogy elvileg 75-ig bírnia kellene egy normál GPU-nak, de a VRM az mindig kb 15C-vel melegebb a GPU-nál, és nem szeretném 80 fölé vinni VRM-et, mert ezeknél a kártyáknál az szokott elromlani/elfőni...

Falon és padlón csempézett konyhában van a rig, ha kigyulladna, semmi éghető nincs a környékén fél méteren belül, és gondolom nem nagy lángokkal mennek a gépek tönkre, hanem kis füst, esetleg szikra meg némi kis láng ha az alaplap száll el, csak nem ég végig az elosztó kábele a fal mentén, vagy igen?

Artthur

Minden esetre én beszerzek CO2 tűzoltó palackot baj esetén ne lavor vízzel kelljen nyakon öntenem...
11.000 Ft körül vannak a 2kg-osak.

Simi

Idézaz utolsó sata ment ki. Szerintem nem fogom erőltetni duált
Nem a satás megoldásról kéne inkább lemondani? :-\

kidface

SATA-t kerüld el ha lehet, ha nem akkor meg vedd vissza a dcri intenzitást addig, amíg extra fogyasztás nélkül megy a Dual így tok ingyen kapsz pár  $-t naponta!!!

Nem is értem mindenki panaszkodik a többlet fogyasztás meg a kártyák terhelése miatt a Dual mining-nál

berci01

En is igy szamolok vele. Majdnem kitermeli az aram arat. Az onmagaban sem rossz. Az eth igy mar majdnem csak a profit.

filamester

4 riget mobil klímával próbálok hűteni, esélytelen. Felejtsétek el. Annyiban segít hogy nincs 38fok a szobában, csak 32-33.(persze csak akkor amikor kinnt is 30-31 fok van) Pedig emiatt vettem a mobilklimat, elég jó fajtát.. Gondolkozok en is valami jobb megoldason. Csütörtökön jön meg 6 kártya.. Hát fázni nem fogunk :D Még jó hogy külön szobában vannak a rigek.
18 x MSI RX 470 Gaming X 4GB
6 x Gigabyte Aorus RX 570 4GB
4 x Gigabyte RX 580 8GB
6 x Gigabyte Aorus RX 580 4GB

erwin.vadasz

Idézetet írta: qwe92 Dátum április 18, 2017, 08:04:57 DÉLELŐTT
Szerintem a rack se rossz megoldás, főleg ha kombinálod egy kisebb autó hűtő bordájával meg szerzel egy Ifa hűtést vagy rosszabb esetben 2-3 nagyobb radiátort a nagyobb felületet meg elásod, így a földbe pumpálod a hőt.(Ebben az esetben a fagyálló megteszi nem kell a méreg drága olaj.)
Így csak egy vízpumpa meg egy plusz vetni kell majd persze ha kertes házban élsz.
Persze a nitrogén bepumpálás vagy csak egy termoszból beöntés és jó szigetelés azért még nem árt :)

Termodinamikai gyorstalpaló :)...az acélnak bár jó a hőátadási tényezője, a föld, mint szigetelő kiváló tulajdonságokkal bír...magyarul ha a földbe elásod a radiátort vagy bármit,pl rézcsövet, az nevetséges hűtési teljesítményt fog produkálni...bár a föld hűsnek érződik mikor frissen megásod, de erre erősen közrejátszik, hogy a benne lévő nedvesség kipárolog belőle, ami ugye hőelvonással jár, másféle hőáramlás a földben mint olyan nem jön létre , hisz a földben lévő csapadék áramlási sebessége konvergál a nullához , így nincs ami a meleget elvezesse, azaz a föld felmelegszik a radiátor hőmérsékletére egy idő után, de ami még rosszabb, a föld szigetelése miatt pufferként fog működni.
Én semmi kép nem alkalmaznám ezt a módszert, de pl ha van egy ásott kutad, vagy fúrt, és oda vezeted le a melegvizet egy csövön majd a kut használata miatt a felmelegedett kútvíz távozik és helyére hűvös folyik...ez esetleg lehet működőképes...de a befektetés sztem sokkal drágább lenne mint egy normális inverteres klímának....innentől meg adtunk a szarnak egy pofont, mindenképp gravitációsba gondolkodnék...semmi más nem lehet ennél jobb a gépeket meg kismillió bordával el kell látni, ha ennek a hatásfokát javítani akarom.
Ami nem öl meg, az XP-t ad!!!

Skankhunt42

Idézetet írta: filamester Dátum május 29, 2017, 10:15:21 DÉLUTÁN
4 riget mobil klímával próbálok hűteni, esélytelen. Felejtsétek el. Annyiban segít hogy nincs 38fok a szobában, csak 32-33.(persze csak akkor amikor kinnt is 30-31 fok van) Pedig emiatt vettem a mobilklimat, elég jó fajtát.. Gondolkozok en is valami jobb megoldason. Csütörtökön jön meg 6 kártya.. Hát fázni nem fogunk :D Még jó hogy külön szobában vannak a rigek.


Mekkora a mobil klima? Mekkor a helyseg? Nem lehet hogy szimplan csak alulmeretezted?

Székely Vegán

Idézetet írta: Skankhunt42 Dátum május 29, 2017, 11:16:08 DÉLUTÁN
Idézetet írta: filamester Dátum május 29, 2017, 10:15:21 DÉLUTÁN
4 riget mobil klímával próbálok hűteni, esélytelen. Felejtsétek el. Annyiban segít hogy nincs 38fok a szobában, csak 32-33.(persze csak akkor amikor kinnt is 30-31 fok van) Pedig emiatt vettem a mobilklimat, elég jó fajtát.. Gondolkozok en is valami jobb megoldason. Csütörtökön jön meg 6 kártya.. Hát fázni nem fogunk :D Még jó hogy külön szobában vannak a rigek.


Mekkora a mobil klima? Mekkor a helyseg? Nem lehet hogy szimplan csak alulmeretezted?

Mindenképp szélmalomharc egyszere fűteni és hűteni is.. 4 rig az közel 4000W 24/7/365.
***BÁNYÁSZ ÉS KRIPTOPÉNZ VIDEÓIM***
https://www.youtube.com/channel/UC1l3y27zXgQqIumFnzIl0FQ