Hírek:

Az újonnan regisztrálók nézzék meg a spam mappában a megerősítő levelet!

Main Menu

Hűtés (rig és helyiség cooling) + tűzvédelem

Indította Uhura, március 25, 2017, 12:32:58 DÉLUTÁN

Előző téma - Következő téma

0 Felhasználók és 4 Vendégek van a témában

Skankhunt42

Idézetet írta: Székely Vegán Dátum május 30, 2017, 03:22:15 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Skankhunt42 Dátum május 29, 2017, 11:16:08 DÉLUTÁN
Idézetet írta: filamester Dátum május 29, 2017, 10:15:21 DÉLUTÁN
4 riget mobil klímával próbálok hűteni, esélytelen. Felejtsétek el. Annyiban segít hogy nincs 38fok a szobában, csak 32-33.(persze csak akkor amikor kinnt is 30-31 fok van) Pedig emiatt vettem a mobilklimat, elég jó fajtát.. Gondolkozok en is valami jobb megoldason. Csütörtökön jön meg 6 kártya.. Hát fázni nem fogunk :D Még jó hogy külön szobában vannak a rigek.


Mekkora a mobil klima? Mekkor a helyseg? Nem lehet hogy szimplan csak alulmeretezted?

Mindenképp szélmalomharc egyszere fűteni és hűteni is.. 4 rig az közel 4000W 24/7/365.

Szelmalomharc de van akinek nincs mas lehetosege, meg mindig jobban megeri mint lekapcsolni a rigeket. :D

filamester

Idézetet írta: Skankhunt42 Dátum május 30, 2017, 03:35:10 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Székely Vegán Dátum május 30, 2017, 03:22:15 DÉLELŐTT
Idézetet írta: Skankhunt42 Dátum május 29, 2017, 11:16:08 DÉLUTÁN
Idézetet írta: filamester Dátum május 29, 2017, 10:15:21 DÉLUTÁN
4 riget mobil klímával próbálok hűteni, esélytelen. Felejtsétek el. Annyiban segít hogy nincs 38fok a szobában, csak 32-33.(persze csak akkor amikor kinnt is 30-31 fok van) Pedig emiatt vettem a mobilklimat, elég jó fajtát.. Gondolkozok en is valami jobb megoldason. Csütörtökön jön meg 6 kártya.. Hát fázni nem fogunk :D Még jó hogy külön szobában vannak a rigek.


Mekkora a mobil klima? Mekkor a helyseg? Nem lehet hogy szimplan csak alulmeretezted?

Mindenképp szélmalomharc egyszere fűteni és hűteni is.. 4 rig az közel 4000W 24/7/365.

Szelmalomharc de van akinek nincs mas lehetosege, meg mindig jobban megeri mint lekapcsolni a rigeket. :D
https://www.mediamarkt.nl/nl/product/_de-longhi-pac-n81-1229099.html
Ez a klíma. A szoba nem nagy, régen egy szekrény volt benne meg egy egyszemélyes ágy. Pontos méreteket nem tudok :) Gondolkozok egy nagy teljesítményű rendes split klímán, csak itt hollandiában a felszerelése 450 eurótól indul... meg vannak ezek örülve.. Na meg mi van akkor ha az sem birja huteni? Hmm..
18 x MSI RX 470 Gaming X 4GB
6 x Gigabyte Aorus RX 570 4GB
4 x Gigabyte RX 580 8GB
6 x Gigabyte Aorus RX 580 4GB

Uhura

Idézetet írta: erwin.vadasz Dátum május 29, 2017, 10:16:42 DÉLUTÁN
Idézetet írta: qwe92 Dátum április 18, 2017, 08:04:57 DÉLELŐTT
Szerintem a rack se rossz megoldás, főleg ha kombinálod egy kisebb autó hűtő bordájával meg szerzel egy Ifa hűtést vagy rosszabb esetben 2-3 nagyobb radiátort a nagyobb felületet meg elásod, így a földbe pumpálod a hőt.(Ebben az esetben a fagyálló megteszi nem kell a méreg drága olaj.)
Így csak egy vízpumpa meg egy plusz vetni kell majd persze ha kertes házban élsz.
Persze a nitrogén bepumpálás vagy csak egy termoszból beöntés és jó szigetelés azért még nem árt :)

Termodinamikai gyorstalpaló :)...az acélnak bár jó a hőátadási tényezője, a föld, mint szigetelő kiváló tulajdonságokkal bír...magyarul ha a földbe elásod a radiátort vagy bármit,pl rézcsövet, az nevetséges hűtési teljesítményt fog produkálni...bár a föld hűsnek érződik mikor frissen megásod, de erre erősen közrejátszik, hogy a benne lévő nedvesség kipárolog belőle, ami ugye hőelvonással jár, másféle hőáramlás a földben mint olyan nem jön létre , hisz a földben lévő csapadék áramlási sebessége konvergál a nullához , így nincs ami a meleget elvezesse, azaz a föld felmelegszik a radiátor hőmérsékletére egy idő után, de ami még rosszabb, a föld szigetelése miatt pufferként fog működni.
Én semmi kép nem alkalmaznám ezt a módszert, de pl ha van egy ásott kutad, vagy fúrt, és oda vezeted le a melegvizet egy csövön majd a kut használata miatt a felmelegedett kútvíz távozik és helyére hűvös folyik...ez esetleg lehet működőképes...de a befektetés sztem sokkal drágább lenne mint egy normális inverteres klímának....innentől meg adtunk a szarnak egy pofont, mindenképp gravitációsba gondolkodnék...semmi más nem lehet ennél jobb a gépeket meg kismillió bordával el kell látni, ha ennek a hatásfokát javítani akarom.

A fold hűtést akkor tudod jól megcsinálni ha perforált csőveket használsz - persze nem nagyon talajvízes területen - és a csővet egy 1-2 x 1-2 m-es egy frakciós kavics ágyba helyezed. A levegőt pedig folyamatosan keringtetted benne , ha elég hosszú a vezeték és elég nagy a hőtehetettlensége az egész rendszernek akkor tudsz vele hűteni de nagyon nagy a beruházási költség.

Minden hűtés önmagában ha nem gravitcáiós akkor plusz öltség az üzemeltetésben és az építésben egyaránt.

Azért javasoltam a "kéményes" megoldást amúgy mert a légnyomás és hőmérséklet különbség légmozgást generál - lásd. kémények - ami gravitációsan adott estben energia befektetés nélkül is hűtést fejt ki, a hátránya , hogy megfelelő hő elvezetéséhez megfelelő méretű / mennyiségű és légnymás különbségű cső szükségeltetik.

Amúgy ha megnézitek a kínai btc farmokat a legtöbbnek az összes fala rácsos / perforált míg a tető pedig magas tető, amely a gernicnél nyitott , ez a kialakítás folyamatos légmozgást biztosít amit meg lehet segíteni pár ventrivel.

danber

Én is elgondolkoztam hogyan lehetne védekezni a benti hőmérséklet ellen.
Családi házban, gondoltam építenék valami kinti "gépházat" a rignek alkalmazva a fent említett gravitációs hőcserét a légmozgás fellendítéséhez, de kérdés ha mondjuk tartós 30+ fokokban ez mennyire lenne ésszerű?
Pincét vagy valami storm shelter-t építeni meg költséges lenne ha valaki úgy akarja kialakítani, hogy cseppmentes, ne legyen kitéve az esőzéseknek stb.
A por ellen hogy lehet védekezni főleg ha valaki kirakja a gépet a házon kívülre egy külön helyiségbe?
Szerver termekben ezt tudja valaki hogy oldják meg?
Klímával való hűtés szerintetek mennyi plusz költséget jelentene? Klíma van van úgy tudom nem inverteres.

erwin.vadasz

Idézetet írta: danber Dátum május 31, 2017, 09:11:36 DÉLELŐTT
Én is elgondolkoztam hogyan lehetne védekezni a benti hőmérséklet ellen.
Családi házban, gondoltam építenék valami kinti "gépházat" a rignek alkalmazva a fent említett gravitációs hőcserét a légmozgás fellendítéséhez, de kérdés ha mondjuk tartós 30+ fokokban ez mennyire lenne ésszerű?
Pincét vagy valami storm shelter-t építeni meg költséges lenne ha valaki úgy akarja kialakítani, hogy cseppmentes, ne legyen kitéve az esőzéseknek stb.
A por ellen hogy lehet védekezni főleg ha valaki kirakja a gépet a házon kívülre egy külön helyiségbe?
Szerver termekben ezt tudja valaki hogy oldják meg?
Klímával való hűtés szerintetek mennyi plusz költséget jelentene? Klíma van van úgy tudom nem inverteres.

Por ellen porszűrő paplant szoktak alkalmazni, több rétegben egyre finomabbat,klímával való hűtés költsége az adott helység nagyságától és a berendezés teljesítményétől függ...egy normálisabb klíma is 2,4 kWh és ez A++  ez kb 30 négyzet kihűtésére alkalmas emberi felhasználás mellett...
Ami nem öl meg, az XP-t ad!!!

danber

Véleményetek szerint milyen GPU hőmérséklet felett érdemes elgondolkozni komolyabb hűtés fejlesztésében?
Ki milyen értékek mellett bányászik?
Vegánnál láttam 1-2 videóban 70 fok feletti GPU-t is.

DrPascal

Idézetet írta: danber Dátum május 31, 2017, 03:31:14 DÉLUTÁN
Véleményetek szerint milyen GPU hőmérséklet felett érdemes elgondolkozni komolyabb hűtés fejlesztésében?
Ki milyen értékek mellett bányászik?
Vegánnál láttam 1-2 videóban 70 fok feletti GPU-t is.

Én személy szerint a VRM hőfokát nézem, mert az mindig magasabb, és 80 fok fölé nem engedem.
A ref. 480-as kártyáimon a héten elérte ezt a számomra kritikus hőfokot, ezért fejlesztettem a rendszert
egy 6500.- forintos szobai ventivel.
Így most le tudtam vinni 75-77 környékére.

danber

Idézetet írta: DrPascal Dátum május 31, 2017, 05:49:30 DÉLUTÁN
Idézetet írta: danber Dátum május 31, 2017, 03:31:14 DÉLUTÁN
Véleményetek szerint milyen GPU hőmérséklet felett érdemes elgondolkozni komolyabb hűtés fejlesztésében?
Ki milyen értékek mellett bányászik?
Vegánnál láttam 1-2 videóban 70 fok feletti GPU-t is.

Én személy szerint a VRM hőfokát nézem, mert az mindig magasabb, és 80 fok fölé nem engedem.
A ref. 480-as kártyáimon a héten elérte ezt a számomra kritikus hőfokot, ezért fejlesztettem a rendszert
egy 6500.- forintos szobai ventivel.
Így most le tudtam vinni 75-77 környékére.

Ha nincs VRM monitor akkor lehet úgy számolni hogy a GPU hőfok + kb 10 celsius a VRM hőfok?

DrPascal

Idézetet írta: danber Dátum május 31, 2017, 06:32:13 DÉLUTÁN
Idézetet írta: DrPascal Dátum május 31, 2017, 05:49:30 DÉLUTÁN
Idézetet írta: danber Dátum május 31, 2017, 03:31:14 DÉLUTÁN
Véleményetek szerint milyen GPU hőmérséklet felett érdemes elgondolkozni komolyabb hűtés fejlesztésében?
Ki milyen értékek mellett bányászik?
Vegánnál láttam 1-2 videóban 70 fok feletti GPU-t is.

Én személy szerint a VRM hőfokát nézem, mert az mindig magasabb, és 80 fok fölé nem engedem.
A ref. 480-as kártyáimon a héten elérte ezt a számomra kritikus hőfokot, ezért fejlesztettem a rendszert
egy 6500.- forintos szobai ventivel.
Így most le tudtam vinni 75-77 környékére.

Ha nincs VRM monitor akkor lehet úgy számolni hogy a GPU hőfok + kb 10 celsius a VRM hőfok?

A helyi tornádó beüzemelése után, 2-7 fok között vannak az eltérések.

Uhura

Idézetet írta: danber Dátum május 31, 2017, 06:32:13 DÉLUTÁN
Idézetet írta: DrPascal Dátum május 31, 2017, 05:49:30 DÉLUTÁN
Idézetet írta: danber Dátum május 31, 2017, 03:31:14 DÉLUTÁN
Véleményetek szerint milyen GPU hőmérséklet felett érdemes elgondolkozni komolyabb hűtés fejlesztésében?
Ki milyen értékek mellett bányászik?
Vegánnál láttam 1-2 videóban 70 fok feletti GPU-t is.

Én személy szerint a VRM hőfokát nézem, mert az mindig magasabb, és 80 fok fölé nem engedem.
A ref. 480-as kártyáimon a héten elérte ezt a számomra kritikus hőfokot, ezért fejlesztettem a rendszert
egy 6500.- forintos szobai ventivel.
Így most le tudtam vinni 75-77 környékére.

Ha nincs VRM monitor akkor lehet úgy számolni hogy a GPU hőfok + kb 10 celsius a VRM hőfok?

Ha közvetlenül pc házas ventrivel hűtőd plusz leszívod róla a meleget akkor ez a különbség kb. 6 C-re lehúzható.

Utána már csak a szóba légcseréje a kérdés... mert ha folyamatos huzatban van , vagy át tudod szelőztetni a szobát akkor külső 35C-nél is tartható a megfelelő hőfok bár a szoba nem lesz alkalmas emberi tartózkodásra.

hoppus

nekem egy külön szobában van 3 rig. a melegidő beköszöntével nem volt elég a nyitott ablak, igy beraktam egy mobilklimát. időkapcsolora raktam, és jelenleg napi kétszer fél órára kapcsol ki. amikor üzemel pont megfelelőek a hőmérsékletek, amikor a fél órás pihenőjét tartja akkor viszont egy-egy venti felmegy 75%-ra is annak érdekében, hogy tartsa a 69-70 fokot a kártyán. A fél óra után kábé 2 óra szükséges mire ismét visszaállnak a normál hőfokok és venti sebességek. kábé 15nm-es helység, klima miatt most már teljesen zárt, csukott ablak, csukott ajtó stb.


erwin.vadasz

Idézetet írta: hoppus Dátum június 01, 2017, 08:47:16 DÉLELŐTT
nekem egy külön szobában van 3 rig. a melegidő beköszöntével nem volt elég a nyitott ablak, igy beraktam egy mobilklimát. időkapcsolora raktam, és jelenleg napi kétszer fél órára kapcsol ki. amikor üzemel pont megfelelőek a hőmérsékletek, amikor a fél órás pihenőjét tartja akkor viszont egy-egy venti felmegy 75%-ra is annak érdekében, hogy tartsa a 69-70 fokot a kártyán. A fél óra után kábé 2 óra szükséges mire ismét visszaállnak a normál hőfokok és venti sebességek. kábé 15nm-es helység, klima miatt most már teljesen zárt, csukott ablak, csukott ajtó stb.

Mennyi áramot zabál a mobilklíma emellett az üzem mellett, mondjuk egy hónapban?
Ami nem öl meg, az XP-t ad!!!

hoppus

Idézetet írta: erwin.vadasz Dátum június 01, 2017, 03:10:57 DÉLUTÁN
Idézetet írta: hoppus Dátum június 01, 2017, 08:47:16 DÉLELŐTT
nekem egy külön szobában van 3 rig. a melegidő beköszöntével nem volt elég a nyitott ablak, igy beraktam egy mobilklimát. időkapcsolora raktam, és jelenleg napi kétszer fél órára kapcsol ki. amikor üzemel pont megfelelőek a hőmérsékletek, amikor a fél órás pihenőjét tartja akkor viszont egy-egy venti felmegy 75%-ra is annak érdekében, hogy tartsa a 69-70 fokot a kártyán. A fél óra után kábé 2 óra szükséges mire ismét visszaállnak a normál hőfokok és venti sebességek. kábé 15nm-es helység, klima miatt most már teljesen zárt, csukott ablak, csukott ajtó stb.

Mennyi áramot zabál a mobilklíma emellett az üzem mellett, mondjuk egy hónapban?

erre nem tudok válaszolni. oda nem raktam fogyasztásmérőt mert nincs annyi :D  amugy 2700Watt körüli a klima teljesitménye, a beállitható legalacsonyabb ventillátor sevességgel megy és a legkevesebb 17 fok helyett 23-ra van állitva. 1500Watt-al számolom saccra.

menorel

Volt korábban olyan kérdés, hogy mennyivel rontja a klíma az össz bányászati profitábilitást. Megosztanám ezzel kapcsolatban a saját tapasztalatomat.

Adottság:
- hűvös pincébe berakattam egy 2,7kW-os split klímát. A kültéri árnyékos helyen van ahol nagy a légmozgás.
- a beltéri 22 fokra van állítva, azt stabilan hozza is.
- 22 GPU van berakva egy dupla salgó polcra, amelyek összesen zabálnak 2800W-ot, plusz a RIGekben futó nem produktív elemekre jut még kb 500W.

Van fogyasztásmérő a RIGeken és a klímán is.

A klíma az éjszakákat átlag 350W-tal tolja végig, napközben 700 körüli volt eddig a max. Egyelőre nincs extra szellőzés a helyiségben, azon még dolgozom, szóval az összes GPU által termelt meleget a klíma kapja.

24 órás átlagok az elmúlt héten: 400-500W körül jön ki a napi átlag.

Tehát 2800W (GPU) produktumra jut 500W overhead a klímából és 500W overhead a RIG keretekből. Tehát 26%-kal romlik a hatásfok összesen, amiből a klíma 13%-ot ad. Ergo ennyivel csökkenti az össz profitabilitást a klíma esetemben.

Ennyi GPUnál a légkondi esetemben már nem opcionális tétel. Már rég kigyúlladt volna az összes kártya, ha nincs a légkondi.

Kb egy hónapon belül tervezem bővíteni a GPU parkot duplájára, a klíma elvileg simán bírni fogja azt is, hiszen bőven vannak még tartalékai. Majd ha az meglesz, akkor újraszámolom a kért értékekkel.
--
Variance - Mind the Gap! - ZEC bányász jómunkásember!
http:/variance.hu/category/otc

Uhura

Idézetet írta: menorel Dátum június 02, 2017, 07:22:38 DÉLELŐTT
Volt korábban olyan kérdés, hogy mennyivel rontja a klíma az össz bányászati profitábilitást. Megosztanám ezzel kapcsolatban a saját tapasztalatomat.

Adottság:
- hűvös pincébe berakattam egy 2,7kW-os split klímát. A kültéri árnyékos helyen van ahol nagy a légmozgás.
- a beltéri 22 fokra van állítva, azt stabilan hozza is.
- 22 GPU van berakva egy dupla salgó polcra, amelyek összesen zabálnak 2800W-ot, plusz a RIGekben futó nem produktív elemekre jut még kb 500W.

Van fogyasztásmérő a RIGeken és a klímán is.

A klíma az éjszakákat átlag 350W-tal tolja végig, napközben 700 körüli volt eddig a max. Egyelőre nincs extra szellőzés a helyiségben, azon még dolgozom, szóval az összes GPU által termelt meleget a klíma kapja.

24 órás átlagok az elmúlt héten: 400-500W körül jön ki a napi átlag.

Tehát 2800W (GPU) produktumra jut 500W overhead a klímából és 500W overhead a RIG keretekből. Tehát 26%-kal romlik a hatásfok összesen, amiből a klíma 13%-ot ad. Ergo ennyivel csökkenti az össz profitabilitást a klíma esetemben.

Ennyi GPUnál a légkondi esetemben már nem opcionális tétel. Már rég kigyúlladt volna az összes kártya, ha nincs a légkondi.

Kb egy hónapon belül tervezem bővíteni a GPU parkot duplájára, a klíma elvileg simán bírni fogja azt is, hiszen bőven vannak még tartalékai. Majd ha az meglesz, akkor újraszámolom a kért értékekkel.

Ez így nem annyira vészes.

exertech001

Idézetet írta: erwin.vadasz Dátum június 01, 2017, 03:10:57 DÉLUTÁN
Idézetet írta: hoppus Dátum június 01, 2017, 08:47:16 DÉLELŐTT
nekem egy külön szobában van 3 rig. a melegidő beköszöntével nem volt elég a nyitott ablak, igy beraktam egy mobilklimát. időkapcsolora raktam, és jelenleg napi kétszer fél órára kapcsol ki. amikor üzemel pont megfelelőek a hőmérsékletek, amikor a fél órás pihenőjét tartja akkor viszont egy-egy venti felmegy 75%-ra is annak érdekében, hogy tartsa a 69-70 fokot a kártyán. A fél óra után kábé 2 óra szükséges mire ismét visszaállnak a normál hőfokok és venti sebességek. kábé 15nm-es helység, klima miatt most már teljesen zárt, csukott ablak, csukott ajtó stb.

Mennyi áramot zabál a mobilklíma emellett az üzem mellett, mondjuk egy hónapban?
Mobilklíma 850W-al megy fogy. mérő szerint. Rosszabb, mint egy erősebb SPLIT, de ez van. :)

hoppus

mennyire birják vajon a mobilklimák a 0-24es müködést? a teljesitménye egyáltalán nincs kihasználva, legkisebb ventifokozaton, és a negativ maximuma helyett 23 fokra van állitva. azt mondanám talán hogy 40-50%on üzemel és bevan rakva egy időkapcsolo is, napi kétszer negyed órára kikapcsol. abban az időben viszont eléggé felmelegszik a szoba, kártya ventik 70%ra szöknek, hogy tartani tudják a 60-70 fokot és kell kábé 1 óra mire ismét normál höfokok lesznek.

érdemes néha pihetetni a klimát vagy birják a 0-24es müködést? gondolom azért egy mobilklimát nem egészen erre terveztek.

berci01

Lehet buta kerdes, de ha a rigek egy olyan szobaban vannak, ami szellozik es alapbol huvos, akkor meg nyaron is, nem eleg, ha nyitvahagyom az ablakot? Max egy kis ventit az ablak ele teszek, h segitse a levego cserejet. Mivel a kartyak 65-75 fokosak, tokmindegy, h bent 22 vagy 30 fok van, nem? A kartyakon levo hutesnel ugyse nagyon tudok jobbat osszerakni. Ha nem szorul be a levego, vagyis nem tud felmelegedni a kintinel magasabb homersekletre, olyan nagy baj nem lehet, nem?

menorel

Idézetet írta: berci01 Dátum június 02, 2017, 11:04:37 DÉLELŐTT
Lehet buta kerdes, de ha a rigek egy olyan szobaban vannak, ami szellozik es alapbol huvos, akkor meg nyaron is, nem eleg, ha nyitvahagyom az ablakot? Max egy kis ventit az ablak ele teszek, h segitse a levego cserejet. Mivel a kartyak 65-75 fokosak, tokmindegy, h bent 22 vagy 30 fok van, nem? A kartyakon levo hutesnel ugyse nagyon tudok jobbat osszerakni. Ha nem szorul be a levego, vagyis nem tud felmelegedni a kintinel magasabb homersekletre, olyan nagy baj nem lehet, nem?
Az a baj, hogy a szellőzéssel nem számolhatsz mint fix tényezővel, az vagy van vagy nincs. Minél melegebb van annál kevésbé jár a levegő.
--
Variance - Mind the Gap! - ZEC bányász jómunkásember!
http:/variance.hu/category/otc

hoppus

próbáld ki :)  de most komolyan. nézegeted néhány órán-napon át a hömérsékleteket és a venti terheltségeket. ha nem mennek nagyon fel, akkor a válasz igen lesz.